Erdoğan'ın 'Terör Devleti' dediği İsrail istedi, Türkiye Hamas liderini sınır dışı etti

İsrail basını, Türkiye'nin Hamas yöneticilerinden Salih El Aruri'yi sınır dışı ettiğini duyurdu.

22 Aralık 2015 Salı, 13:18
Abone Ol google-news

Türkiye ile İsrail’in ilişkileri normalleştirmek için anlaştıkları geçen hafta açıklandı. Anlaşmanın maddelerinden biri de, Hamas’ın İstanbul’da yaşayan liderlerinden biri olan Salih El Aruri’nin “sınır dışı edilmesi” idi. Anlaşma henüz kesinleşmedi ama Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığı, El Aruri’nin sınırdışı edildiği ortaya çıktı.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; El Aruri’nin Türkiye tarafından ülke dışına çıkarıldığı bilgisini de bizzat İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu verdi. İsrail’in önemli gazetelerinden Haaretz’de yayınlanan habere göre, Netenyahu liderliğini yaptığı Likud Partisi’nin İsrail Meclis grubuna, Türkiye’nin Salih El Aruri’yi sınır dışı ettiği bilgisini verdi.

“ARURİ SINIR DIŞI EDİLDİ AMA YETMEZ…”

Haaretz’in haberine göre, El Aruri’nin Türkiye tarafından sınır dışı edilmesinin “yeterli olmadığını” savunan Netenyahu, “Aruri’nin sınır dışı edilmesi yetmez. Bize, Türkiye üzerinden İsrail’e karşı hiçbir terörist aktivitenin yapılmayacağı konusunda da güvence verilmesi gerekir” dedi.

Netenyahu, El Aruri’nin ülkeden çıkarılmasına rağmen, İstanbul’da hala gayri resmi bir Hamas bürosunun işlemeye devam ettiğini, bu büro aracılığıyla da özellikle Batı Şeria’daki eylemlerin koordine edildiğini vekillerine anlattı.

İSRAİL’E GÖRE, EN BÜYÜK SORUN HAMAS’IN TÜRKİYE’DEKİ VARLIĞI

Netenyahu, Türkiye ile anlaşmanın nihayete ulaşması konusunda hala bazı sıkıntılar olduğunu da söylediği toplantıda, bu sıkıntıları Hamas’ın Türkiye’deki varlığı ve Türkiye’nin istediği Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması olarak açıkladı. Haaretz’e göre, İsrail Başbakanı “görüşmeler hala devam ediyor. Ama hâlâ tam bir uzlaşma yok” bilgisini de verdi.

TÜRKİYE, HALİD MEŞAL’İ AĞIRLAMIŞTI

Netenyahu, kendi partisinin milletvekillerine Türkiye ile anlaşmada “en önemli sorun Hamas’ın Türkiye’deki varlığı” mesajı verirken, Türkiye de Hamas’ın en önemli liderlerinden Halid Meşal’i ağırladı. Hamas’ın siyasi kolunun liderliğini yapan Meşal, hafta sonunda önce İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi.

EL ARURİ İÇİN ABD Mİ BASTIRDI?

Yine İsrail basınında yer alan haberlere göre, El Aruri’nin Türkiye’den sınır dışı edilmesinde, İsrail’den çok ABD’nin baskısı etkili oldu.

El Aruri, ABD Hazine Bakanlığı tarafından “terörizme destek verenler” listesine koydu, tüm malvarlığına el koyma kararı aldı. Türkiye ise, El Aruri’yi ABD’den gelen bu kararın ardından sınır dışı etti.

Erdoğan İsrail'e terör devleti demişti

Başbakan Erdoğan, "İsrail BM'de aleyhine çıkan hiçbir karara uymadı. Ama bir yaptırım yok. Nerede adalet? İsrail bir terör devletidir" diye konuştu.

"Bosna Hersek’te, yıllar süren savaş boyunca, masum insanlar katledilirken, kadınlara en ağır işkenceler yapılırken, çocuklar öldürülürken, ne biz Müslümanlar ne de dünya kamuoyu, Hristiyan ve Terör kavramlarını yan yana getirmedi. Aynı şekilde, Gazze periyodik olarak bombalanırken, Gazze’de insanlar bir açık hava hapishanesinde yokluğa, yoksulluğa, yalnızlığa mahkum edilirken, ne biz ne dünya kamuoyu, Yahudilik ile terör kavramlarını yan yana getirmedik. Myanmar’da, şu anda dahi Müslüman;la karşı toplu katliam girişimleri yaşanırken, ki yönetim de şu anda bunu kabul etti, biz de dünya da, Budizm ile terör kelimelerini elbette yan yana anmadık, anmıyoruz. Biz, İslam dininin mensupları olarak, Hazreti İsa'yı da, Hazreti Musa’yı da kendi peygamberlerimiz olarak gören, onlara hürmette kusur etmemeyi kendimize şiar edinen insanlarız. Ancak, aynı hürmetin, aynı dikkatin, aynı hassasiyetin, Müslümanlar'dan ve Müslümanlar'ın kutsal değerlerinden esirgenmesini, küresel vicdan ve küresel adalet adına çok çok büyük bir çifte standart olarak görüyoruz. Müslümanları terörle yan yana ananlar, Müslümanlar toplu olarak katledildiğinde bunu görmezden geliyorlar. Kendi ülkelerinde Müslümanlara yönelik ayrımcılığı görmezden gelenler, Gazze’de masum çocukların vahşice katledilmesi karşısında gözlerini yumuyorlar. İşte İsmail Haniye kardeşimizin kucağındaki yavruyu gördünüz. Bu yavruyu katleden anlayışın bu dünyada adaleti olabilir mi, insanlıktan nasibini aldığı söylenebilir mi İşte onun için diyorum ki İsrail bir terör devletidir. Çünkü bu estirilen terör. Kendileri için demokrasiyi, temel insan hak ve hürriyetlerini doğuştan gelen bir hak olarak görenler, mesele Müslümanlar olunca, mesele Filistinliler, Suriyeliler, Myanmarlılar olunca, bu hakkı onlardan esirgemek gibi bir tutarsızlığın içine giriyorlar."