Facebook'ta arkadaşlıktan çıkarma nedeni: Hakaret ve ırkçılık

İzmir’deki Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri, Facebook’ta, “arkadaşlıktan çıkarma veya takibi bırakma nedenlerini” araştırdı.

07 Kasım 2016 Pazartesi, 20:03
Abone Ol google-news

Çeşitli yaş gruplarından 426 kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre, gündelik hayatta yaşananlar sosyal medyaya da yansıyor. Ankete katılanların yüzde 86.6’sı aldatıldığını, kandırıldığını ve ihanete uğradığını düşündüğünde, yüzde 81.6’sı ise hal, hareket ve tarzını beğenmediği kişileri sosyal medyada arkadaşlıktan çıkardığını belirtti.

Ankete göre, kendisini yeren ya da aşağılayan içerikleri paylaşanları arkadaşlıktan çıkaran ya da takibi bırakanlar yüzde 86.6, ırkçı söylemlerde bulunanları çıkaranlar yüzde 84.4, başka kişileri aşağılayan, rahatsız edici paylaşımlar yapan ya da hakaret edenleri çıkaranlar yüzde 83.4 oldu. Ankete katılanların yüzde 80.1’i kadınları ya da erkekleri aşağılayan, ayrımcılık yapan, cinsiyetçi söylemde bulunanları çıkardığını, yüzde 77.5’i flört etme amacıyla iletişim kurma çabasında bulunanları çıkardığını belirtti.

Bu konularda kadınların erkeklere oranla daha hassas oldukları da ortaya çıktı. Türkiye’de siyasal görüşleri yüzünden arkadaşlıktan çıkarma oranı yüzde 50’nin üzerinde iken ABD ve Almanya’da ise bu oran yüzde 12 civarında.