"Fazla mesai"ye protesto

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Maliye Bakanlığının 22 Temmuz'da yayımladığı fazla mesai genelgesini, çalışanlar arasında ayrımcılık yarattığı gerekçesiyle protesto etti.

11 Ağustos 2011 Perşembe, 11:03
Abone Ol google-news

Maliye Bakanlığı önünde toplanan sendika üyeleri adına açıklama yapan Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Fikret Aslan, Maliye Bakanlığının, Gelir İdaresi Başkanlığının oluşturulmasının ardından çalışanlar arasındaki ayrımcılık yaratan politikalarının ve ücret adaletsizliklerinin hızla yaşam bulduğunu savundu.

Maliye Bakanlığında 22 Temmuz 2011 tarihindeki fazla mesai genelgesi ile üst düzey bürokratlar, kurul başkanı, genel müdür ve eşiti birim yöneticileri, idari ve mali işler daire başkanı ve üstü görevde bulunanlara geçiş kontrol sistemine bağlı olmadan ayda 75 saate kadar mesai ödeneceği yönünde bir düzenleme getirildiğini aktaran Aslan, diğer çalışanların ise kontrol sisteminden geçmelerine rağmen daha az bir saat/ücret uygulamasına tabi olduklarını ifade etti.

Aslan, aynı birimde aynı koşullarda çalışanların bir kısmı için fazla mesai ödemesinin bir ücret iyileştirilmesi gibi uygulanacağını belirterek, diğer kısım için zorunlu ve fiili olarak çalışma yapma şartı şeklinde dayatıldığını, bu uygulamanın ise kabul edilemeyeceğini söyledi. Aslan, ''Bu nedenle, Maliye Bakanlığı yaptığı düzenlemeyi yeniden gözden geçirmeli ve tüm çalışanları için eşit ve adil bir ücretlendirme ile fazla mesai ücretlendirmesinin yapılmasını sağlamalıdır'' dedi.

Sendika genel sekreteri İlknur Bilgen de Maliye Bakanlığı önündeki basın açıklamasının üçüncüsünü yaptıklarını anımsatarak, ''Bugün turnikelerle emek denetlenmeye çalışılıyor'' diye konuştu.

''Fazla mesaide ayrımcı uygulamalara hayır, adalet istiyoruz'' pankartı ile ''Turnikeye Hayır'', ''Ayrımcı Politikalara, Siyasi Kadrolaşmaya Hayır'' dövizleri taşıyan BES üyeleri, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde sloganları attı. Grup, daha sonra dağıldı.