'Fidel iyi görünüyordu'

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel Castro'nun durumunun ağır olduğu söylentilerini kesin bir dille yalanladı.

21 Ocak 2009 Çarşamba, 21:45
Abone Ol google-news

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ülkesini ziyaret eden Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez'i Havana Havaalanı'ndan uğurladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Fidel Castro'nun egzersiz yaptığını, okuduğunu, düşündüğünü ve kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Yakında Avrupa'yı ziyaret edeceğini belirten Raul Castro, Fidel gerçekten ağır hasta olsaydı böyle bir ziyareti yapamayacağını hatırlattı.

Bu arada Arjantin Devlet Başkanı Fernandez de, Arjantin Haber Ajansı Telam'a yaptığı açıklamada, Fidel'i ziyaret ettiğini ve kendisini iyi gördüğünü bildirdi. Fidel ile ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama dahil birçok konuyu konuştuklarını, uluslararası durumu ele aldıklarını ifade eden Fernandez, Fidel'in Obama hakkında iyi izlenimleri olduğunu kaydetti.

 

'Obama iyi birine benziyor'

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, yeni ABD Başkanı Barack Obama'nın ''iyi birine benzediğini'' söyledi ve kendisine iyi şanslar diledi. Raul Castro, bu açıklamayı, başkent Havana'da bir tıp okulundaki törenden sonra gazetecilere yaptı. Castro, sözlerine başka birşey eklemedi.

Eski ABD Başkanı George W. Bush, Küba'ya yönelik ABD yaptırım ve yasaklarını katılaştırırken, Obama ise göreve başlamadan önce bu kısıtlamaları gevşeteceğini açıklamıştı.