Fikri Sağlar 'kınan'dı

Havuz medyasının gazetesine verdiği röportaj nedeniyle kesin ihraç istemiyle YDK’ye sevk edilen Sağlar’a ‘kınama’ cezası verildi.

26 Mayıs 2017 Cuma, 20:22
Abone Ol google-news

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), MYK’nin ‘kesin ihracını’ talep ettiği Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’a ‘kınama cezası’ verilmesini kararlaştırdı. Verilen cezaya göre; Sağlar’ın Parti Meclisi üyeliği düşerken, 1 yıl boyunca parti kurullarına aday olamayacak. Olası bir erken seçim durumunda milletvekilliği veya belediye başkanlığına aday olma hakkı devam edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu yandaş Akşam gazetesine yaptığı açıklamada, ‘tek adam’lıkla suçlayan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar hakkındaki disiplin cezası süreci tamamlandı. Sağlar’ın röportajının ardından gerçekleşen olağan MYK’de oy birliğiyle Sağlar’ın disipline sevk edilmesi için PM’ye talepte bulunulması kararı alınmıştı. Sağlar gündemli toplanan olağanüstü PM’den ise 38 kabul, 19 ret oyla Sağlar’ın disipline gönderilmesi kararı çıkmıştı. PM kararının Sağlar ve YDK’ye gönderilmesinin ardından disiplin süreci de resmen başladı. İlk aşamada Sağlar, süreç sonuçlanıncaya kadar parti faaliyetlerine katılmaması anlamına gelen ‘tedbir’ kararına itiraz ederek, YDK’den ‘tedbirin kaldırılması’nı istedi. Sağlar’la ilgili ilk toplantısını 15 Mayıs günü Genel Merkez’de gerçekleştiren YDK, Sağlar’ın itirazını reddederek tedbirin devamına karar verdi. Karara göre Sağlar, disiplin soruşturması tamamlanıncaya kadar partinin hiçbir faaliyetine katılamadı.

İhraç değil kınama

Esas kararı vermek için dün ikinci kez toplanan YDK’de, Sağlar savunmasını yaptı. YDK Sekreteri, Ali Hikmet Akıllı tarafından toplatı sonucu, “CHP Parti Meclisi’nin 07.05.2017 tarih ve 2017/3 sayılı kararı ile, Tüzüğün 70/A-a,b,d maddesi uyarınca Kesin Çıkarma cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkine karar verilen Fikri Sağlar’la ilgili olarak; Yüksek Disiplin Kurulu’nca 26.05.2017 tarihli toplantıda yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda, Fikri Sağlar’ın Tüzüğün 70/C-a,b,c maddesi uyarınca Kınama Cezası ile cezalandırılmasına oy birliği ile ve kesin olarak karar verilmiştir” açıklamasıyla paylaşıldı. Buna göre Sağlar’a, “Parti yararlarını zedeleyici yayın ve propaganda yapmak, parti görevlilerini küçültücü sözler söylemek, parti çalışmalarını zorlaştırıcı eylem ve davranışlarda bulunmak, partili üyeler ve yöneticiler hakkında bilerek ve isteyerek aslı olmayan söylentiler çıkarmak, bunları yaymak” gerekçeleriyle kınama cezası verildi. Edinilen bilgiye göre, toplantıya mazaret bildirerek katılmayan Sağlar, yaklaşık 20 sayfalık savunmasını tedbir kararının ardından YDK’ye ulaştırdı. Olağanüstü PM’de, sözlerini ‘tekzip’ ettiğini söyleyen Sağlar’ın savunmasının herhangi bir yerinde sözlerini tekzip ettiğine yönelik bir ifade bulunmadığı öğrenildi. PM tarafından ihracı istenen Sağlar’a kınama verilmesinin, YDK’nin bağımsız bir kuruluş olması nedeniyle, yalnızca işlediği suça karşılık gelen cezaya bakılarak karar alındığı ve Sağlar’ın suçlarının kınama cezası gerektirdiği öğrenildi.