Filistin'den şok tepki!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyareti öncesi şaşkına çeviren tepki...

28 Mart 2013 Perşembe, 09:32
Abone Ol google-news

Filistinli bir yetkili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi planladığı Gazze ziyaretine karşı olduklarını açıkladı.

Jerusalem Post’un haberine göre, Ramallah’tan adı açıklanmayan bir yetkili, “Filistin Yönetimi liderliği Türk hükümetini böyle bir ziyarete karşı olduğumuz konusunda bilgilendirdi. Çünkü böyle bir durum Filistinliler arasındaki bölünmeyi daha da derinleştirecektir” dedi.

Filistinli Yetkili, “Gazze Şeridi bağımsız bir Filistin devleti değil, Hamas da Filistinlilerin meşru temsilcisi değil” diye konuştu.

Batı Şeria’da hakim olan Filistin Yönetimi daha önce de Katar Emiri ile Malezya Başbakanı’nın Gazze ziyaretlerine karşı çıkmış ancak iki lider de her türlü itiraza karşın ziyaretlerini gerçekleştirmişti.

Tunus Devlet Başkanı ise yine Ramallah’tan gelen tepkiler üzerine ziyaret planını geri çekmişti.

 

Filistin Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama

Filistin'in Ankara Büyükelçiliği ise, Başbakan Erdoğan'ın olası Gazze ziyaretinin, Filistinliler tarafından memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, ''Filistin halkı bu ziyareti memnuniyetle karşılamaktadır. Her bir Filistin kenti, Erdoğan'ı misafir etmekten onur duyacaktır'' denildi.

Açıklamada, Erdoğan'ın ziyaretinin, Türkiye'nin Filistin davasına ilişkin resmi pozisyonu ve Türk halkının konuya yaklaşımı ile uyumlu olduğu belirtilerek, Filistinlilerin de Türkiye ve Türk halkına, Filistin halkına ve davasına olan desteğin karşılığını vermeyi arzu ettikleri vurgulandı.