GATA'da mezuniyet töreni

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıp Fakültesi 32. Dönem mezunu 61 tabip teğmene, törenle diplomaları verildi.

29 Ağustos 2012 Çarşamba, 16:13
Abone Ol google-news

GATA Spor Salonu'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, GATA'da görevli subaylar, öğretim üyeleri ve mezunların yakınları katıldı.
İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan GATA Komutanı Tümgeneral Hasan Küçükakyüz, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin bilimsel özerkliğe sahip Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olduğunu belirterek, muvazzaf askeri tabip ve diğer askeri personeli yetiştirdiğini söyledi.

Küçükakyüz, GATA'nın 114 yıldır hizmet verdiğini anımsatarak, bu yıl 55'i Türk, 4'ü Azerbaycan, 1'i Arnavutluk ve 1'i Ürdün'den, 61 tabip teğmenin mezun olacağını belirtti.

Küçükakyüz, ''Bugün karşınızda inançlı, vakur ve göreve hazır olarak bekleyen bu genç teğmenler, buradan ayrıldıktan sonra Ulu Önder Atatürk'ün deyişiyle Mektebi Aslı olan kıtalarda görev yapacaklardır. Kazandıkları bilgiler ile yüce Türk milletine ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tam sadakat, hukukun üstünlüğüne saygı, etik değerlere tam bağlılık gibi milli hasletlerimizi ve temel askeri kuralları benimsemişlerdir. İnancım odur ki teğmenlerimiz görevlerine bir an önce başlama heyecanı içerisindedirler'' dedi.

Mezun olacak tabip teğmenlere de hitap eden Küçükakyüz, şunları kaydetti:
''Sevgili teğmenler. Bugün hayatınızdaki en önemli günlerden birini yaşıyorsunuz. Bu anda başlayarak Türk askeri tabibi olmanın gururunu ve sorumluluğunu taşıyacaksınız. Bu yüksek değerleri sadece askerlik hayatınız boyunca değil, bütün hayatınız boyunca çevreniz, aileniz ve yakınlarınızla paylaşacak, hatıralarınızda nesilden nesile intikal ettireceksiniz. Biraz sonra içeceğiniz hekim andının anlamını çok iyi kavrayın. Çünkü bu ant askeri hekimin mesleğine yürekten bağlanışıdır. Teminatı şeref, bedeli de gerektiğinde vatan uğruna ölmektir.
Değerli teğmenler, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin, sizlere çağın gerektirdiği her türlü eğitimi verdiğine ve aldığınız bu eğitim ile Atatürk ilke ve inkılaplarının tavizsiz savunucusu olacağınıza, yüce Türk milletine, aziz vatanımıza ve kahraman Mehmetçiğe tüm varlığınızla hizmet edeceğinize olan inancımı belirtir, görevinizde üstün başarılar diler, hepinizi kutlarım. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.''

Tabip teğmenlerin ailelerinin fedakarlıklarını da unutmadıklarını ve çocuklarıyla gurur duymaları gerektiğini dile getiren Küçükakyüz, ''Onlar aldıkları eğitim ile yüce ulusumuzun ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bireyleri olarak bizleri olduğu gibi siz kıymetli ailelerini de gururlandırmaya devam edeceklerdir'' diye konuştu.

''GATA'nın üniversite olma çalışmaları başlatılmıştır''

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Hava Tabip Tümgeneral Sadettin Çetiner da konuşmasında, 2011-2012 eğitim öğretim yılında, 387 uzmanlık, 40 yan dal uzmanlık, 55 doktora, 21 yüksek lisans öğrencisinin öğrenim gördüğünü, 2012 yılı sonuna kadar 75 farklı alanda 110 dönem kurs verilmiş olacağını, 964 hafta sürecek kurslarda bin 308 personelin eğitim alacağını söyledi.

GATA'nın kurumsal kimliği ve akademik başarılarına ilişkin bilgiler de veren Küçükakyüz, öğretim üyelerinin, özellikle terör olaylarında yaralanan gazilere verdikleri sağlık hizmeti ile güven ve moral desteği olduklarını belirtti.

GATA'nın 114 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin tabip teğmenlerin eğitimlerinin temelini oluşturduğunu ifade eden Akyüz, ''Sizler, Atatürkçülüğü bilen ve benimseyen, sağlık bilimi alanında mesleğinin bilgi, beceri, davranış ve genel kültürüne sahip, silah arkadaşlarına ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sarsılmaz bir bağ ile bağlı birer tabip teğmen olarak yetiştirildiniz. Atandığınız görev yerlerinde bilgi, inanç ve sevgiyle Mehmetçiğin yanında olacağınıza ve onun yaralarını saracağınıza inancım tamdır. GATA sizin kutsal yuvanızdır. Vatana, millete ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sadakatten ayrılmayın'' dedi.

''GATA, sağlık ve eğitim hizmetlerini geliştirerek sürdürme azim ve kararlılığı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve yüce milletimizin hizmetindedir'' diyen Küçükakyüz, bu hizmetlerin daha iyi verilebilmesi için üniversite olma çalışmalarının Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın onayı ile başlatıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından mezunlara ''Hekim Andı'' okutuldu.

Dönem birincisi Tabip Teğmen Ömer Kuzu, mezunlar adına yaptığı konuşmanın ardından yaş kütüğüne plaket çaktı. Daha sonra dereceye giren öğrencilere ve diğer mezunlara diplomaları verildi.

Dönem birincisi Kuzu, diplomasını Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Çiçek'in elinden aldı.

Başbakan Erdoğan, dönem ikincisi Hikmet Sahratov'a, Genelkurmay Başkanı Özel ise Şükrü Sevinçli'ye diplomalarını verdi.

Gülhane Marşı'nın okunmasıyla sona eren törenin ardından mezunlardan Tabip Teğmen Doğuş Durmuş, kız arkadaşı Özde Yıkılmaz'a, diğer mezun arkadaşlarının arasında evlilik teklif ederek yüzük taktı.