Gazprom'dan, Ukrayna'ya uyarı

Rus Gazprom şirketi, Ukrayna'dan kendisine danışmadan boru hatlarını modernleştirme planlarını hayata geçirmemesi uyarısında bulundu. Başbakan Vladimir Putin Rusya'nın çıkarlarının göz ardı edilmesi halinde AB ile ilişkileri yeniden gözden geçirecekleri konusunda uyarmıştı.

26 Mart 2009 Perşembe, 10:16
Abone Ol google-news

Gazprom Ulaştırma Bölümü Başkanı Oleg Aksyutin dün gece yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna boru hatlarında onaylanmamış değişiklikler sadece Avrupa'ya gaz akışını değil, aynı zamanda Rusya vea Orta Asya'daki gaz üretim sürecini de olumsuz yönden etkiler. Ayrıca tüm Avrasya için hesapta tahmin edilemeyecek sonuçlara yol açabilir" dedi.

Ukrayna, AB'ye Sovyetler Birliği döneminden kalan doğalgaz boru hatlarının modernizasyonu ve kapasitesinin artırımı için yardım çağrısında bulunmuştu. Bu öneri Rusya'nın tepkisini çekerken, Başbakan Vladimir Putin Rusya'nın çıkarlarının göz ardı edilmesi halinde AB ile ilişkileri yeniden gözden geçirecekleri uyarısında bulunmuştu.

Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkiler uzun bir süredir gaz fiyatları ve gaz ödemeleri yüzünden sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan Gazprom, Avrupa'ya sattığı gazın yüzde 80'ini Ukrayna'daki boru hatları üzerinden gönderiyor.