Gazze'ye karadan sabah baskını

İsrail donanmasına bağlı komandolar sabaha karşı Gazze Şeridi'nin kuzeyine kara operasyonu düzenledi. İsrail'in cami çıkışındaki füze saldırısında en az 15 kişinin öldüğü, onlarca insanın yaralandığı bildirildi.

12 Temmuz 2014 Cumartesi, 23:31
Abone Ol google-news

İsrail devlet radyosu, İsrail donanmasına bağlı komandoların sabaha karşı Gazze Şeridi'nin kuzeyine kara operasyonu düzenlediğini duyurdu.

İsrail ordu sözcüsü, Hamas ile çıkan çatışmada dört komandonun hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

CAMİ SALDIRISINDA 15 ÖLÜ

İsrail'in cami çıkışındaki füze saldırısında ise en az 15 kişinin öldüğü, onlarca insanın yaralandı. İsrail'in, saldırıda Hamas'ın Gazze polis müdürünün evini hedef aldığı ancak evin bir camiye çok yakın olması nedeniyle akşam namazından çıkanların öldüğü belirtiliyor. Hamas polis şefinin ölüp ölmediği ise bilinmiyor. Öte yandan İsrail radyosu, kara harekatının birkaç saat içinde başlayacağını duyurdu.

HAMAS 80 FÜZE İLE VURDU

Öte yandan Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Tel Aviv'e J80 füzeleriyle saldırı düzenledi.

Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, saldırının J80 füzeleriyle yapıldığı belirtildi. Kassam'ın Tel Aviv'i vuracağını açıklamasından sonra birçok televizyon kanalı da şehirde olası saldırıları gözlemek için naklen yayın yaptı. Bu arada İsrail'in Kanal 10 televizyonu, bir füzenin Tel Aviv'e düşüş anını görüntüledi.

Ayrıca İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Demir Kubbe" savunma sisteminin Tel Aviv'i vurmak üzere atılan füzelerden 2'sini havada imha ettiğini belirtti.

 

İsrail'den 'Evleri boşaltın' uyarısı

 

WILLIAM HAGUE: KASIM 2012'YE GERİ DÖNÜLMELİ

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'la görüştü.

Hague telefon görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, "Bugün Abbas'la ve Lieberman'la konuştum. Acilen durumun sakinleştirilmesi ve Kasım 2012'deki ateşkese geri dönülmesi gerektiğini vurguladım. Ayrıca masum sivil kayıpların sayısının artmasından derin endişe duyuyorum" diye konuştu.

Lieberman'a Gazze'den İsrail'e yapılan füze saldırılarının kabul edilemez olduğunu söylediğini belirten Hague, "İsrail'in bu tür saldırılara karşı kendini savunma hakkı var ama tüm dünya durumun sakinleştiğini görmek istiyor" ifadelerini kullandı.