Gemi kaptanına 24 yıl hapis

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'ya yakıt götürmekle suçlanan Türk gemi kaptanı Mehmet Öztürk'e 24 yıl hapis cezası verildiği bildirildi.

01 Eylül 2009 Salı, 13:44
Abone Ol google-news

Gürcistan'ın Kutaisi kasabasından yargıç Gela Kiria, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Mehmet Öztürk'ün işgal altındaki bölgelerle ilgili yasayı ve gümrük kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Kiria, gemi kaptanının Abhazya'ya yakıt götürmek için 3 kez seyahatte bulunduğunu belirtirken, tanker ve yükünün devlete teslim edildiği ve açık artırmayla satılacağı kaydedildi. Gemi mürettebatının ise serbest bırakıldığı bildiriliyor.

Türk ve Azeri mürettebatın çalıştığı Panama bayrağı taşıyan gemiye geçen ay Karadeniz'de Gürcü sahil güvenlik görevlileri el koymuştu. Gemide yaklaşık 3 bin ton akaryakıt bulunduğu belirtiliyor. Geminin Türk operatörü, uluslararası sularda seyreden gemiye silahlı tehditle el konulduğunu kaydederken, Tiflis geminin Gürcistan karasularında olduğunu bildiriyor.
Gürcistan, geçen yıl, tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgeleriyle her türlü ekonomik ve ticari faaliyeti yasaklamıştı.

Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyan Rusya, bu iki bölgeye birkaç bin asker göndermişti.