Gezegeniniz yardım bekliyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Gezegeniniz Yardımınızı Bekliyor" temasıyla yarın kutlanacak Dünya Çevre Günü'nde, herkesi üzerine düşeni yapması için harekete geçmeye çağırdı.

04 Haziran 2009 Perşembe, 08:40
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Dünya Çevre Gününde herkesi gezegenimizi daha yeşil ve daha temiz yapmak üzere somut adımlar atmaya çağırıyorum. Işıkları söndürün. Toplu taşım araçlarını kullanın. Geri dönüşüme katkıda bulunun. Ağaç ekin. Mahallenizdeki parkı temizleyin. Şirketleri çevreye olan etkilerinden dolayı sorumlu tutun. Ve hükümetinizi Kopenhag'da Anlaşmaya Varmaya çağırın" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında Dünyanın iklim değişikliği gibi korkunç bir tehtid ile karşı karşıya olduğunu, kötüye gidişatın tersine çevrilebilmesi için sadece hükümetler ve şirketlerin değil bireylerin de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini söyledi. Aralık ayında Kopenhag'da yapılacak çevre görüşmelerinden mutlaka sonuç alınması gerektiğini vurgulayan Ban Ki-moon, "Hükümetlere iklim değişikliği konusunda 'Anlaşmaya Varmaları' için hep birlikte baskı yapmalıyız" dedi.

Dünyayı baştan sona etkileyen ekonomik ve mali çalkantının, artık eski kalkınma modellerinin yenilenmesi ve yeşil ve temiz kalkınma dönemine geçiş yapmılması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirten Ban Ki-moon şunları kaydetti:

"Gezegeniniz Yardımınızı Bekliyor, temasının işlendiği bu yılki Dünya Çevre Günününde, üzerine düşeni yapması için herkesin harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Dünyamız iklim değişikliği gibi korkunç bir tehdit ile karşı karşıya. Bu durum her ülkeyi etkileyecek ancak en fazla acıyı yoksullar çekecek. Her şeye rağmen, bu gidişatı değiştirme ihtimaline sahibiz. Aralık ayında Kopenhag'da iklim değişikliği konusunda çok ciddi görüşmeler başlayacak. Hükümetlere iklim değişikliği konusunda anlaşmaya varmaları için hep birlikte baskı yapmalıyız. Dünyamızın, ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları, çevre dostu altyapı ve enerji verimliliği alanlarına yatırımı öngören 'Yeni Yeşil Anlaşma'ya ihtiyacı var. Bu girişim sadece yeni iş imkanları yaratmakla kalmayacak aynı zamanda küresel ısınma sorunuyla başa çıkmamıza da katkı da bulunacak. Ancak, gezegenimiz için sadece hükümetler ve şirketlerin harekete geçmesi yeterli olmaz. Herkesin çalışması gerekir. Küresel tehditler ve akımlar karşısında bireysel kararların yetersiz kalabileceği düşünülebilir. Ancak milyarlarca insanın aynı amaç için güç birliği yapması muazzam bir fark yaratır. Dünya Çevre Gününde herkesi gezegenimizi daha yeşil ve daha temiz yapmak üzere somut adımlar atmaya çağırıyorum. Işıkları söndürün. Toplu taşım araçlarını kullanın. Geri dönüşüme katkıda bulunun. Ağaç ekin. Mahallenizdeki parkı temizleyin. Şirketleri çevreye olan etkilerinden dolayı sorumlu tutun. Ve hükümetinizi Kopenhag'da Anlaşmaya Varmaya çağırın."