Giresun Adli Tıp Kurumu, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili rapor hazırladı

Giresun'un Eynesil ilçesinde Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili Giresun Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda, 11 yaşındaki Vatan'ın ölümünün "yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği" belirtildi.

26 Mart 2019 Salı, 13:06
Abone Ol google-news

<video:1306315>

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

<haber-dikey:1313304,1312874,1312271>

Görele Cumhuriyet Başsavcılığınca olay yerinde keşif yapıldı. Keşif sonrası teknik bilirkişi raporunda, Vatan'ın çatıdan atlaması halinde olay günü yaralı bulunduğu yere düşebileceği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisiz kişilerce bilirkişi raporu düzenlendiğini, hazırlanan bu belgeyle de yargı ile kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiğini belirtti.

Ölüm olaylarında yasalar gereği sadece Adli Tıp Kurumlarının rapor düzenleme yetkisi bulunması nedeniyle Rabia Naz hakkında resmi bir görevi olmadığı halde bilirkişi raporu düzenlediği tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı kaydedildi.

Rabia Naz hakkındaki adli tıp raporu

Otopsi işlemleri Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığında yapılan Rabia Naz Vatan hakkında Giresun Adli Tıp Şube Müdürlüğünce hazırlanan rapor ocak ayında tamamlandı.

Rabia Naz'ın ölüm sebebinin "genel beden travmasına bağlı omur, kalça ve etraf kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması" olduğu belirtilen raporda, "trafik kazası ve yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen genel beden travması olarak adlandırılan, ağır travmalarda, vücutta oluşan hasarın, benzer mekanizmalarla oluşması sebebiyle yaralanmanın trafik kazasına mı, yüksekten düşmeye mi bağlı oluştuğu ayrımının tipik lezyonların tespiti ile mümkün olabileceği" kaydedildi.

Raporun sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu olgunun ölü muayene ve otopsi işlemleri sırasında saptanan travmatik değişikliklerin yara yeri ve özellikle dikkate alındığında yeniden canlandırma işlemi oluşması mümkün lezyonlar da dahil olmak üzere iç organ yaralanmalarının her iki durumda da meydana gelebileceği, trafik kazası şeklinde görülen genel beden travmalarıyla görülmesi beklenen birincil ve ikincil lezyonlar, diz altı bölgede tipia ve fibula kemiklerinde, tampon kırıkları, eşitli ekimozlar gibi tipik lezyonların tespit edilmemiş olması, özellikle ayak bileklerinde ciltte yırtılma şeklinde hasara yol açan açık kemik kırıkları, femur boyun kırığı, pelvis kırıkları ve lomber vertebrada kompresyon kırığı ve medulla spinalis hasarı gibi yüksekten düşmeye bağlı travmalara ait tipik lezyonların görülmesi sebebiyle Rabia Naz Vatan'ın ölümünün yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği kanaatini bildirir rapordur."