Gözler Fransa'da

Fransa Meclisinin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini dün kabul etmesinin ardından gözler, Fransa'daki yasama sürecine çevrildi.

23 Aralık 2011 Cuma, 11:43
Abone Ol google-news

Kanunun yürürlüğe girmesi için, ulusal mecliste kabul edilen teklifin 22 Şubat'ta sona erecek yasama döneminden önce Fransız Senatosu tarafından da kabul edilmesi gerekiyor ve bunun zaman alacağı belirtiliyor.

Hızlı bir şekilde senatoya iletilmesi gereken teklifin ne zaman gönderileceği ise Meclis Başkanı'nın inisiyatifinde bulunuyor. Parlamento başkanı teklifi bekletebilir ya da hemen gönderebilir.

Senato Başkanı'nın ise teklifi gündeme alması için zaman kısıtlaması bulunmuyor. Teklif, Senato'daki görüşmelerde değişiklik önergesi verilmezse yasalaşabilecek. Değişiklik önergesi verilirse, teklif ulusal mecliste yeniden ele alınacak. Bu arada, senato ve ulusal meclis, 9 Ocak'a kadar Noel tatiline girecek.

Kanun, Senato'dan geçmesi durumunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin önüne gelecek ve Sarkozy'nin 15 gün içinde yasayı imzalaması gerekiyor.

Fransa'da Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla parlamentonun her iki kanadı da 22 Şubat'ta tatile girecek.

Çünkü Fransa'da ilkbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerden 4 ay önce parlamentonun faaliyetleri çok önemli kritik yasalar dışında donduruluyor.
Fransa'da yine Ermeni iddialarıyla ilgili olarak 2006'da kabul edilen bir teklif Senato'ya 5 yıl sonra gönderilebilmiş, teklif Senato'da reddedilmişti.