Grup Yorum'un zarar tespiti talebine ret!

Grup Yorum'un albümüne el konulması ve çalışmalarını yaptığı kültür merkezinin polis baskınında kullanılamayacak hale gelmesiyle ilgili açılan davada, hakim zararın tespiti için bilirkişi talebini reddetti.

04 Şubat 2013 Pazartesi, 12:07
Abone Ol google-news

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Grup Yorum'un çalışmalarını sürdürdüğü İdil Kültür Merkezi'nde yapılan baskının ardından polisin verdiği zararın tespiti için açılan dava, Hakim Tülay Esen Sakarya tarafından reddedildi.

Avukat Ali Şafak dava dilekçesinde, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan baskında "İdil Kültür Merkezi'nin duvarlarının yıkıldığını, kapılarının kırıldığını, tüm bilgisayar ve elektronik cihazlara zarar verildiğini" ifade ederek, gelecekte açılacak tazminat davasına zemin teşkil etmek üzere maddi zararın keşfi için bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti.

Albüm kayıtlarını bile aldılar


İdil Kültür Merkezi 18 Ocak'ta polis baskınına maruz kalmış, duvarları kırılarak girilen kültür merkezinde Grup Yorum'un bitirmek üzere olduğu albüm çalışmasının tüm orijinal kopyalarına da el konulmuştu.

Grup Yorum üyelerinin, Şubat ayı sonunda çıkması planlanan albümün kayıtlarına el konduğunu açıklamasının ardından 21 Ocak'ta İdil Kültür Merkezi'ni arayan Kültür Bakanlığı yetkilileri baskının yapıldığı yere gelerek incelemede bulunacaklarını belirttiler.

Ancak o günden beri hiçbir gelişme yaşanmadı ve albüm kayıtlarının bulunduğu bilgisayarlar halen polisin elinde.

Baskında müzik aletleri de tahrip olmuş, sazların üzerinden parmak izi alınmıştı.

Grup üyeleri, baskın yapıldığı gece de polisin açıklamasında "kozmik oda" olarak tanımladığı stüdyoda albüm çalışmalarını sürdürüyordu.

HSYK'ye şikayet edecekler

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'in Avukatı Ali Şafak, 28 Ocak'ta İstanbul 14. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davada, verilen zararın delillerinin tespit edilmesini, kaybolmaması için emniyet altına alınmasını istedi.

İki gün sonra verilen karar ile taleplerinin reddedildiği öğrendi. Kararda, delil tespitinin tazminat davası açılacak mahkemeden istenmesi ifade edildi.

Avukat Şafak, Hakim Tülay Esen Sakarya'nın kendisine "Gidin asliye hukuk mahkemesi yapsın tespiti" dediğini ancak Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (HMK) 401. maddesine göre sulh hukuk mahkemesinden bilirkişi isteme yetkilerinin olduğunu belirtti.

Neden tazminat davasının açılacağı mahkemeye bilirkişi tespiti talebi yapmadıklarını sorduğumuz Şafak, şu yanıtı verdi:

"O dava açılıp bilirkişi aşamasına gelene dek deliller çoktan yok olmuş olabilir. Şimdiden olayın üzerine yaklaşık iki hafta geçmiş durumda, kültür merkezi temizlenip toplandığında bilirkişinin inceleyeceği bir şey de kalmayacak."


Şafak, ret kararı veren hakim hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) "görevi ihmalden" şikayette bulunacaklarını açıkladı.