Guantanamo'da açlık grevi sürüyor

ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki askeri üssünde tuttuğu terör zanlılarından açlık grevi yapanların sayısının arttığı bildirildi. ABD, Guantanamo'da halen terörizm, El Kaide ya da Taliban'la bağlantısı olduğu suçlamasıyla 250 kişiyi tutuyor.

13 Ocak 2009 Salı, 07:49
Abone Ol google-news

Guantanamo'daki tutsakların açlık grevi sürüyor. ABD ordusu, açlık grevi yapan tutsakların sayısının 42'ye yükseldiğini açıklarken, bir insan hakları grubu, Guantanamo'daki 70'den fazla tutsağın, hapsedilmelerini protesto amacıyla yemek yemeği reddettiğini kaydetti.

Guantanamo'daki gözaltı merkezinin sözcülerinden Binbaşı Pauline Storum, açlık grevi yapanların sayısının, 2006 yazından bu yana en fazla sayıya ulaşarak 42'ye çıktığını söyledi. Storum, yemek yemeği reddeden tutsakların zorla beslendiğini belirterek, açlık grevindekilerden hayati tehlikesi olan bulunmadığını ifade etti.

Merkezi New York'ta bulunan insan hakları grubu Anayasal Haklar Merkezi avukatlarından Gitanjali Gutierrez, haftasonunda ziyaret ettiği Guantanamo'dan dönüşünden sonra yaptığı açıklamada, 70'ten fazla tutsağın açlık grevinde olduğunu, yaptıkları görüşmelerle ve tutsakların avukatlara gönderdiği mektuplardan saptadıklarını belirtti.

Askeri yetkililer, perşembe günü itibarıyla 30 olan açlık grevi yapanların sayısının artmasının pazar günü ilk tutsakların üsse getirilişinin 7'inci yılı olması ve başkan seçilen Barack Obama'nın 20 Ocak'ta yapılacak yemin törenine yaklaşılmasına bağlıyor. ABD, Guantanamo'da halen terörizm, El Kaide ya da Taliban'la bağlantısı olduğu suçlamasıyla 250 kişiyi tutuyor.

Guantanamo'da tutsakların 2005'te başlattığı açlık grevine katılanların sayısı bir ara 131'e yükselirken, eylemcilerin sayısı sürekli değişiyor. Açlık grevinin başlamasından bu yana 2 tutsağın, yemek yemeği reddetmeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

ABD'nin, Küba'nın güneydoğusunda bulunan Guantanamo'daki donanma üssü'nde 2002 yılında kurduğu gözaltı kampında yabancı tutsakları, terör zanlıları oldukları gerekçesiyle haklarında resmi bir suçlama olmadan yıllarca tutması tepkilere neden oluyor.