Gül'den İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail'e karşı açıkladığı rapora 'alınan karar tedbirlerin ilk aşamasıdır' yorumunu yaptı.

Yayınlanma: 02.09.2011 - 11:09
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'da gazetecilerin BM'nin Palmer Raporu hakkındaki sorularını yanıtladı. Rapor sonrası önlemler hakkındaki bir soruyu yanıtlarken tedbirlerin ilk aşamasının açıklandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül şöyle dedi:

"Bu tedbirlerin ilk aşamasıdır, tabii olayların seyrine göre İsrail'in davranışına göre daha ileride alınacak başka tedbirler de söz konusu olabilir. Bugünkü İsrail hükümeti kendi halkına da aslında yük olan bir hükümettir. Hiçbir güvenilirliği de söz konusu değildir. Orta Doğu'da olup bitenleri belki en iyi şekilde tahlil etmesi gereken İsrail hükümeti iken tamamen strateji yoksunu bir durumdadır. Türkiye bu bölgenin en güçlü ülkesi olarak sadece kendi hak ve hukukunu değil, bütün mazlumların da hak ve hukukunu korumakta elinden gelen her türlü gayreti gösterecektir. Uluslararası camianın da bunu bilmesi gerekir. Türkiye barış ve istikrar peşindedir. Barış ve istikrarın sağlanması için de bölgede İsrail'in atması gereken adımlar vardır. Ümit ederiz ki bunları kendileri farketmiyorsa onların müttefikleri kendilerine farkettirecek şekilde anlatırlar."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin "Raporda bir özür tavsiyesi yok" biçimindeki hatırlatmalarına da "Rapor açıkçası bizim için yok hükmündedir bunu da söylemek isterim" diye karşılık verdi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler