Günay: İlla bina diye tutturmak nedir?

Eski Kültür ve Turizm Bakanı, AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Gezi Parkı'yla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Taksim'de çok değerli bir parka 'illa bina' diye tutturmak nedir?" diye sordu.

13 Haziran 2013 Perşembe, 11:34
Abone Ol google-news

"Tarihe içtenlikle sahip çıkmak istiyorsak İstanbul'da çok iş var" diyen Ertuğrul Günay açıklamalarına şöyle devam etti:

1- Vakıflar, Süleymaniye Külliyesini tehlikeli işletmelerden kurtarabilir.
2- Sultanahmet'te İbrahim Paşa Sarayı' nın adliye yapılırken yıkılan bölümü tamamlanıp Istanbul dünyanın en büyük Türk İslam Eserleri Müzesi'ne kavuşur.
3- Topkapı Sarayı'nda boşalttığımız tarihi askeri depolar biran önce restore edilip Saray depolarında bekleyen eserlere teşhir imkanı sağlanır.
4- Bu uğursuz kışla yerine Rami Kışlası kütüphane ve kültür merkezi yapılabilir. Yıldız Sarayı ve Bahçesi restorasyon imkanları arttırılabilir.
5- Süleymaniye'de Sinan'ın mütevazı türbesinin çevresi-kaç kez önerdim-kamulaştılıp,bu büyük mimarın manevi anısına uygun hale getirilebilir.
6- İstanbul'da para ve imkan çoksa, Krikor Balyan'ın kışlası yerine Gökkafes veya Kazlıçeşme Kuleleri kamulaştırılıp yıkımı sağlanabilir.

"İlla bina diye tutturmak nedir?"

Günay, 7. madde olarak yaptığı açıklamada, "Her görüşten Istanbullunun ayakta alkışlayacağı böyle işler dururken Taksim'de çok değerli bir parka 'illa bina' diye tutturmak nedir?" dedi.

Dha'nın haberine göre , "Bütün bunlar görevdeyken başladığımız ve bize ait olmayanlarda da ilgili kurumlara (İBB, Vakıflar vb) önerdiğimiz işlerden bazıları" diyen Günay, "Dostlar! İlk günden buyana 'derin devlet alışkanlıklarına' teslim olmak yerine bize yakışacağına inandığım devlet aklına seslendim; duygusaldı" ifadelerini kullandı.