Günay, Varank skandalı için konuştu: Erdoğan'a çok üzülürüm

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhuriyet gazetesinin bugünkü manşeti hakkında konuştu.

24 Ekim 2015 Cumartesi, 13:49
Abone Ol google-news

<video:393637>

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Varank’ın bir canlı yayın öncesi bazı televizyon kanallarının Türksat'tan kaldırılmasıyla ilgili sözleri için, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı eğer bu arkadaşlardan danışma alıyorsa, vah. Çok üzülürüm.” dedi.

Günay, ülkede art arda acı olaylar yaşanmasına rağmen hükümetin hiçbir sorumluluk almamasını ‘pişkinlik’ olarak değerlendirerek, “Acıyla şunu öğrendik hırsızlık, yolsuzluk kötü bir şey ama arsızlık hepsinden daha kötüymüş.” ifadesini kullandı.

Ertuğrul Günay, Antalya’da katıldığı turizm çalıştayında gazetecilerin gündeme ilgili sorularını cevapladı. 1 Kasım seçimleri öncesinde hükümetin söyleminin sertleşmesini değerlendiren Günay, bu durumun yeni olmadığını, 17-25 Aralık 2013’ten bu yana iktidarın ‘çok sert ve saldırgan’ bir dil kullandığını ifade etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2015/10/24/393865_cover_mainslider_big.jpeg?lastModified=1445654618368

İktidarın bununla ‘toplumu korkutmaya, özgür ses kanallarını kesmeye ve kendi görüşlerini zorla topluma empoze etmeye’ çalıştığını ifade eden Eski Kültür ve Turizm Bakanı, “Bu bir panik halidir. Bir telaş halidir. Bir süre için etkili olabilir, oluyor da ama sürekli olamaz. Bir toplum sürekli korkuyla yaşamaz. Hele Türkiye gibi genç bir toplum umutla yaşar. iktidardaki arkadaşlarımızın bunu görmeleri gerekiyor. Maalesef bir korkuya kaptırdılar kendilerini ve hem kendilerini korkutuyorlar, hem toplumu korkutmaya çalışıyorlar. Medyaya baskılar getirmeye çalışıyorlar, bir tweet atanın üstüne gitmeye çalışıyorlar, gazeteleri bir ölçüde bir resmi bülten haline getirmeye çalışıyorlar. Bu sürdürülebilir bir çalışma değil. Dünyada da örnekleri yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu badireden çıkacağına olan inancını ifade eden Günay, “Ama biz bir süre daha bu korku tünelini bir süre daha yaşayacağız.” dedi.