Gündüz Aktan son yolculuğuna uğurlandı

Kalp ve karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Akay Hastanesi'nde dün hayatını kaybeden Diplomat ve MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan için bugün Ankara'da devlet töreni düzenlendi. Aktan, Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen törenin ardından, İstanbul'a getirilerek, Büyükada Mezarlığı'na defnedildi.

20 Kasım 2008 Perşembe, 10:12
Abone Ol google-news

MHP İstanbul milletvekili, emekli diplomat Gündüz Suphi Aktan, kalp rahatsızlığı ve böbrek tümörü nedeniyle tedavi gördüğü Özel Akay Hastanesi’nde dün yaşamını yitirdi. Aktan için bugün saat 10.00’da uzun yıllar görev yaptığı Dışişleri Bakanlığı’nda, saat 11.00’da da TBMM’de tören düzenlendi. Düzenlenen törenin ardından, Aktan’ın naaşı İstanbul'a getirilerek, Büyükada Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan için bugün Ankara'da ilk tören Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlendi. Törene Aktan’ın ailesinin yanı sıra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış ve Dışişleri mensupları da katıldı. Törende, Aktan'ın naaşı önünde saygı duruşunda bulunuldu.

Aktan'ın naaşı TBMM'ye getirildi. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden, MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan için TBMM'de tören düzenlendi.

Törene; Aktan'ın eşi Ülkü, oğlu Uygar ve kızı Nazan Aktan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Nazım Ekren, Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanları Nimet Çubukçu, Said Yazıcıoğlu, Murat Başesgioğlu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, eski ve yeni bazı milletvekilleri ve diplomatlar Aktan'ın cenaze töreninde hazır bulundu.

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan'ın cenazesi İstanbul'a getirildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyetle birlikte Maltepe İskelesi'ne getirilen Aktan'ın cenazesi Büyükada Mezarlığına defnedildi.

Definde, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Genel Sekreter Cihan Paçacı, eski bakanlardan Oman Durmuş ve Kutlu Aktaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Aktan'ın ailesi, yakınları ve partililer bulundu.