Güney Akım Doğalgaz Projesi'nin maliyeti 30 milyar Avro

Gazprom şirketi, Güney Akım Doğalgaz Projesi'nin toplam maliyetinin 30 milyar avroyu bulacağını, bunun 3,1 milyar avroluk kısmının Bulgaristan ayağına ait olduğunu açıkladı.

08 Temmuz 2013 Pazartesi, 15:21
Abone Ol google-news

Bulgaristan'da temaslarda bulunan Rus Gazprom şirketinin Müdürü Aleksey Miler, Başbakan Plamen Oreşarski ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev ile Güney Akım Doğalgaz Projesi'ni görüştü. Miler, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Rusya'dan başlayarak Karadeniz üzerinden Bulgaristan'a ve buradan Avusturya ve italya'ya uzanan projenin tahmini toplam maliyetinin 30 milyar avro olduğunu söyledi.

Miler, "Bu proje yatırım bakımından Avrupa'da gerçekleştirilecek en büyük projedir" dedi. Projenin gecikmeli olarak gerçekleşmekte olduğunu kaydeden Miler, "Borudan ilk doğalgaz aktırımı Ocak 2015'te sağlanacak. İnşaatın Bulgar bölümünün maliyeti 3,1 milyar avro civarında olacak. Bunun inşaatı için ağırlıklı olarak Bulgar şirketleri davet edilecek. Finansmanı konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacak" diye konuştu.

Görüşmelere katılan Bakan Dragomir Stoynev de, Güney Akımı sayesinde onbinlerce Bulgaristan vatandaşına gelir kaynağı sağlanacağını belirterek, "Yıl sonuna dek yapım projesi kesinleşecek. Bizim için, üçüncü ülkelere uğramadan, Rusya'dan direk olarak doğal gaz temin etmek büyük önem taşıyor" dedi. Stoynev, Bulgaristan'ın boru hattı inşası için yapımı için bütçeden para harcamayacağını, ödemelerin sonradan hattın transit ücretinden kesilmek suretiyle yapılacağını açıkladı.