Hacı Bektaş Veli Dostluk Barış Ödülü

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde verilen ve Hacı Bektaş Veli Dostluk Barış Ödülü, bu yıl Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Çamur'a verilecek.

02 Ağustos 2011 Salı, 11:26
Abone Ol google-news

Hacıbektaş Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, bu yıl ulusal olarak 48'incisi, uluslararası ise 22'ncisi gerçekleştirilecek olan Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'nin hazırlıkları devam ediyor.

Anma Kurulu, etkinlikler çerçevesinde, bu yıl 18'incisi verilecek olan Hacı Bektaş Veli Dostluk Barış Ödülü'nün sahibini belirledi. Buna göre 2011 yılı 18. Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü, Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Çamur'a verilecek. Çamur ödülünü, 16 Ağustos'ta Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'nin resmi açılış töreninde alacak.

Öte yandan, etkinlikler nedeniyle düzenlenen kısa öykü, serbest vezin ve hece vezni şiir yarışmasının da sonuçları açıklandı.

Kısa öykü yarışmasında Fehmi Salık ''Büyük Pir'in Aynası'' adlı öyküsü ile birinci, Asiye Aslı Aslaner ''Tertemiz Bir Bahar'' adlı öyküsü ile ikinci ve Nihat Malkoç ''Gül Kokulu Nefesler'' adlı öyküsü ile üçüncü oldu.

Serbest vezin şiir yarışmasında da Salim Çelebi ''Sevgi Sökecek Her Şafak'' adlı şiiri ile birinciliği, Mustafa Ermiş ''İbadetin Bineği'' adlı şiiri ile ikinciliği, Nihat Malkoç da ''Arifin Güncesi'' adlı şiiri ile üçüncülüğü elde etti. Yarışmada ayrıca, Hatice Umut ''Arifler Bulur Yaradanı'' adlı şiiri ile Fehmi Salık da ''Özü Türkçe Sözü Türkçe'' adli şiiri ile mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Hece vezni şiir yarışmasında da Hasan Akkuş ''Arif'' adlı şiiri ile birinci, Ozan Sinemi ''Yolu Ne Güzel'' adlı şiiri ile ikinci, Mehmet Zeki Ateş ''Kainat Sırrına Erendir Arif'' adlı şiiri ile üçüncü oldu.

Mansiyon ödülü ise Dr. Nedim Uçar'ın ''Duygu Deryası'' adlı şiiri ve Ahmet Gökçe'nin ''Arı Olduk Hacı Bektaş Yolunda'' adlı şiirine layık görüldü.

Eserleri dereceye giren yarışmacıların ödülleri, 16 Ağustos'taki resmi açılış töreni sırasında takdim edilecek.