Hain saldırıya siyasilerden tepkiler

Siyasiler, 24 şehit verdiğimiz Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırılarıyla ilgili tepkiler yağdırdılar.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 07:00
Abone Ol google-news
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bu saldırıların intikamı çok büyük olacaktır ve misliyle alınacaktır. Silahla bir yere varılmayacağını eninde sonunda göreceklerdir. Bunlara yataklık edenler de derslerini çıkartmalı ve neticelerine katlanmaları gerekir. Türkiye azimli kararlı bir şekilde bu terörle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu terör karşısında hiçbir şekilde sarsılmayacaktır. Bir kez da bütün şehitlerimiz Allah’tan rahmet diliyorum.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek:
Bu olaylar ne kadar yürek yakarsa yaksın girdiğimiz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun bağrımıza taş basacağız. Gelişen şartlar çalışmalarımız ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırırsın hukuk ve demokrasi sınırları içinde kalarak üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Bir taraftan bu olayları telin ettiğimizi ifade edeceğiz. Diğer yandan da yeni anayasayı toplumumuza kazandırmak gayretinin içinde olacağız.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:
Gerçekten üzücü bir olay. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aziz milletimiz, bu saldırıları yapanları mutlaka en şiddetli şekilde cezalandırılacaklardır.

Devlet Bakanı Bülent Arınç:
Bunu yapanlar ortaya çıkarılacak, kaynakları kurutulacak, hangi merkezden başlatıldığı takip edilecek. Bu acıları yaşatanları Allah en kısa sürede helak etsin. Tüm imkanları kullanarak bu acılara son vereceğiz.
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Şimdi buradan tüm dünyaya haykırıyorum ve diyorum ki: Artık sözün bittiği yerdeyiz, herkes hak ettiği cevabı misliyle alacak. Biz teröre inat, Türkiye'yi özgürleştirmeye devam edeceğiz. Onlara inat Türkiye'yi demokratikleştirmeye devam edeceğiz. Onlara inat halkın refahını artırmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki hafta Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız, ben ve ekibim, İhracatçı Birlik başkanlarımızla birlikte Hakkari'ye gidiyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Milletimizin başı sağolsun, maalesef terör örgütü çok azıttı. Şehit ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin.
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: Bu tür hadiselerin ülkemizi yürümekte olduğu yoldan, ilerlemesinden hiçbir şekilde geri bıraktırmayacağını, engellemeyeceğini özellikle
vurgulamak istiyorum. Bir taraftan terörle kararlı bir şekilde mücadelemiz devam ederken,
diğer taraftan da Türkiye ilerlemeye, büyümeye devam edecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Terörün amacı gayet açık, bu olumlu gidişatı Türkiye'nin çağdaş bir ülke olma konusunda attığı adımları engellemek, durdurmak, Türkiye'nin gücünü zayıflatmak, Türkiye'yi zaafa uğratmak. Şehitlere Allah'tan rahmet dilerken bu menfur olayı gerçekleştirenlerin vicdanlarının olmadığı
inancı içerisindeyim.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Adaletten, özgürlükten, eşitlikten, kardeşlikten rahatsız olan çevreler var. Dertleri sanıyorum ki barış içinde bir arada yaşamak
değil, tam tersine kan reva içinde bir topraktan kendilerine bir başka gelecek çıkarmak. Herkesin annesi, babası var. Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar? Bu insanlar askere, polise, yurttaşa, çocuğa, kadına silah sıkanlar ne yapmaya çalışıyorlar? Nasıl bir dünya yaratmak istiyorlar. Nasıl bir Türkiye, nasıl bir Ortadoğu görmek istiyorlar?
 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: Günümüze maalesef kan damladı, hüzün düştü. Annelerin yüreği yangın yeri. Babaların, kardeşlerin ve eşlerin yüreği yangın yeri. Bütün Türk milletinin yüreğine kor ateş düştü. Milletimizin, hükümetimizin bölücü terör örgütüne karşı amansız mücadelesi bundan sonrada aynı kararlılıkla devam edecek. Hainler istiyor diye terörle mücadeleden vazgeçecek değiliz. Bölücüler hayalini kuruyorlar diye terörle mücadeleden geri adım atacak, zaafa düşecek değiliz. Hiçbir şey yaşanmamış gibi bir yandan ateş düşen yüreğimizi sabra davet edeceğiz, diğer yandan perçinlenen mücadele azmimizle de mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu ülke bölünmeyecek, bu ülke yıkılmayacak. Terörle mücadeleden vazgeçilmeyecek, hainler, cinayet şebekeleri, bölücü alçaklar, döktükleri kanda boğuluncaya kadar bu mücadele sürdürülecek.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: Yüreğimiz yanıyor. Bu acıların artık bitmesi gerekiyor. Siyaset bunu çözmek için var. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Şehitlerimize Allahtan Rahmet, ailelerine büyük sabır diliyorum.. Biliyorum ne desek onların acısını hafifletemeyiz..Ama dualarımız onlarla.

BDP'li Ayla Akat Ata: Büyük üzüntü duyuyoruz. Allah'tan rahmet diliyoruz

HSP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş:
18 Ekim Salı günü Bitlis Güroymak’ta 19 Ekim Çarşamba günü de Hakkari Çukurca’da karşı karşıya kaldığımız saldırıları nefretle kınıyoruz. Bu saldırılar vahşet boyutundadır. Çukurca’daki saldırı Dağlıca ve Aktütün saldırılarına benzer bir saldırıdır. Bugün Çukurca’da meydana gelen kirli saldırı, uluslararası terör siyasetinin işin içinde olduğunu açıkça göstermektedir.
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Münir Kutluata: Olayların bu hale neden geldiğini herkes biliyor. Hükümetin kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Bizim arzumuz, Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan artık konuşmasın. 'Gördünüz mü çok ciddiydik, bu işi bitirdik' diye karşımıza çıksınlar. 2009 yılından bu yana ülkenin çözülme sürecini yöneten eski İçişleri Bakanı istifa etsin.
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: Bu alçak ve hain saldırıları gerçekleştirenler Kürt kardeşlerimizin hakkını savunuyor olamazlar. Bunlar insanlıktan nasibi olmayan eli kanlı
katillerdir. Ülkemizi kardeş kavgasına sürüklemek isteyen kiralık taşeronlardır. Bu alçak saldırıları gerçekleştirenleri bütün nefretimle lanetliyorum. Terör saldırılarının amacı Türkiye'yi bölmek ve milletin arasına düşmanlık tohumları ekmektir, ancak bu kiralık taşeronların ve onları kiralayan şer odaklarının karanlık emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici:
Terörü besleyen ne kadar damar varsa bunların kesilip atılması gerekir. Kesin kararlı, tavizsiz, mutlak caydırıcı tavır alma vaktidir. Terör örgütünü ve ve siyasi uzantılarını nefretle kınıyorum. Şehitlere rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara da şifalar diliyorum.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Bozok: Artık boşa geçecek saniyelere tahammülümüz yok. Terör saldırılarına değil, başka ülkenin ya da ülkelerin 'terör örgütü' adı altında saldırılarına muhatabız. Ülkemize savaş ilan edilmiştir. TBMM buna göre gereğini yapmalı, cumhurbaşkanı ve hükümet buna göre eylem planı belirlemeli ve Türk Silahlı Kuvvetleri de bu siyasi iradenin gereğini derhal yerine getirmelidir. Bizler doğulusu ve batılısı ile, kendisini nasıl ifade ederse etsin 72 milyon biriz, bütünüz. Aynı kilimin desenleriyiz. Çeyrek asırlık fitneler bin yıllık kardeşliğimizi bozamayacaktır. Ancak kardeşliğe fitne sokanlara hadleri bildirilecektir. Tarih, Türk milletinin hainlere verdiği cevaplara çok şahit olmuştur.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş: İnsanlık ölüyor. Artık bir 'bilek güreşi' olarak süren bu
çatışmada en masumlar hayatını kaybederken, birileri savaş nutukları çekmekten başka bir şey yapmıyor. Şimdi savaş naraları atmanın, kahramanlık destanları yazmanın değil, bu toprakların acı kaderinin ağıtlarını yakmanın günüdür. Gençlerimiz ölmeye devam ederken, barış ve kardeşlik de toprağın yedi kat dibinde kalmaya devam edecektir.

DSP Genel Başkanı Masum Türker: Artık sözün bittiği yerdeyiz. Hamasi sözlerle, atılacak nutuklarla, kuru kınama söylemleriyle bir yere varılamayacağı ortadadır. Bu nedenle TBMM, terörle mücadele konusunda özel gündemle olağanüstü toplanarak somut adımlar atarken askerlere moral için başkomutan sıfatıyla bölgeye giden cumhurbaşkanı, hem parlamentodaki partilerin hem de parlamento dışındaki partilerin genel başkanları ile acilen toplantı yapmalıdır. etki ve haklarını kullanırken, terörle mücadele yöntemleri gözden geçirilmelidir.

İlgili haberler için tıklayınız: