Hangi illerde eğitime ara verildi?

Grip vâkalarının gittikçe artması ve halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1'e karşı önlem alınması sebebiyle bazı illerde eğitim ve öğretime Kurban Bayramı'na kadar ara verildi. İşte eğitim ve öğretime ara verilen o iller...

23 Kasım 2009 Pazartesi, 16:26

Uşak'ta okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda 61 bin öğrencinin eğitim gördüğü, bugün itibariyle 8 bin 900 öğrencinin grip nedeniyle okula gelmediği belirtildi.

 

ÖLÜ SAYISI 112

 

Uşak Valisi Özdemir Çakacak'ın başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, grip salgınının daha da büyümesini engellemek amacıyla ilk ve orta dereceli okullar ile okul öncesi eğitim kurumlarında Kurban Bayramı'na kadar eğitim ve öğretime ara verme kararı aldı. Okulların Kurban Bayramı sonrası eğitime başlayacağı, sonradan telafi dersleri yapılacağı kaydedildi. Uşak İl Sağlık Müdürü İsmail Alkan, il genelinde domuz gribi vakasının bulunmadığını, bugüne kadar sağlık kuruluşlarına domuz gribi şüphesiyle başvuranlardan alınan örneklerin negatif çıktığını söyledi.

 

Kahramanmaraş'ta eğitime ara

Kahramanmaraş'ın Afşin, Göksun ve Çağlayancerit ilçelerinde eğitime 3,5 gün ara verildiği bildirildi.

Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, ilçede domuz gribine karşı önlem amacıyla tüm okulların 3,5 gün süreyle tatil edildiğini bildirdi.

Arıcan, ilçe genelinde grip ile ilgili olarak özel ve resmi sağlık kuruluşlarına çok sayıda şikayet ulaşması ve ülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden domuz gribine karşı önlem amacıyla kararı aldıklarını belirterek, şunları söyledi:
''İlçemizde özel sağlık ve resmi sağlık kuruluşlarına çok fazla sayıda grip ilgili şikayette bulunulması nedeniyle bölgemizde bulunan okullarımızda sağlık taraması yaptık.Devamsızlık yapan ve hastalık şikayeti olan öğrencilerimizin olduğunu gördük. Tedbir amaçlı perşembe günü öğleye kadar okulların tatil edilmesine karar verdik'' dedi.

Göksun Kaymakamı Cemallettin Demircioğlu da ilçede grip salgının sıklıkla görüldüğünü belirterek, ilk ve orta dereceli okulların 3,5 gün süreyle tatil edildiğini söyledi.

Çağlayancerit İlçe Hıfzıssıhha Kurulu ise H1N1 virüsüne karşı önlem amacıyla 24-30 Kasım arasında okulların tatil edilmesini kararlaştırdı.
 


Erzincan'da da eğitime ara verildi

Erzincan'da, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, il genelinde okullar 3 gün süreyle tatil edildi.

Erzincan Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde okullarda gribal enfeksiyon ve üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış tespit edildiği belirtilerek, söz konusu artışın okullarda bugün itibarıyla yüzde 12.5 devamsızlığa neden olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Enfeksiyonlardaki artışın devam edeceği göz önüne alınarak, sağlam öğrencilerin de sağlığının olumsuz etkilenme ihtimalinden dolayı, ildeki okul öncesi okullar ve ilköğretim okulları ile liselerin, 3 gün süreyle tatil edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Erzincan'da öğrenciler, Kurban Bayramı tatilinin de birleşmesiyle birlikte, 1 Aralık tarihinde eğitim öğretime başlayacak.