"Hata yapanları korumayın"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İl Emniyet Müdürlerine seslenerek vatandaşa iyi muamele yapılmasını istedi. "Nezaretlerimiz yine temiz olsun ama mutlaka kameralı olsun" diyen Atalay, bunun hem vatandaşı koruduğunu hemde polisin şeffaflığını sağladığını vurguladı.

29 Ocak 2010 Cuma, 13:52
Abone Ol google-news

Rixos Otelde düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada güvenlik hizmeti sunarken, hukukun üstünlüğüne, şeffaflığa, güvenlik ve özgürlük dengesi ile vatandaş memnuniyetine büyük önem verdiklerini ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

"Vatandaşımızın güveni, teşkilatımızın elindeki en önemli değerdir. Göreve geldiğimizden bugüne kadar, devlette, kollukta ve vatandaşta algılamayı değiştirdik. Güvenliği baskılama olarak algılayan, korkutan, şiddet uygulayan, sindiren polislik algılayışını ortadan kaldırdık. Polisten çekinen, polis merkezlerine gitmekten çekinen vatandaşımız eskisi gibi yok. Polisten destek isteyen, işbirliği yapmaya hazır vatandaş var. Kollukta ise vatandaşını seven, sevecen, iyi muamele eden, görevini yapan, suçu önleyen, suçluyu takip eden, vatandaşına eziyet etmeyen, her halükarda anlayış gösteren polisimiz var. İşkenceye ve kötü muameleye sıfır tolerans politikasıyla işkenceyi ülke gündeminden çıkardık. Polisi, güvenlik adına hak ve özgürlükleri kısıtlayan değil, hak ve özgürlüklerin teminatı ve bekçisi haline dönüştürdük."
Atalay, ayrıca teşkilat olarak, sokaklara korku salan çeteleri ve organize suç örgütlerini çökerttiklerini ve vatandaşın devlete güvenini pekiştirdiklerini vurgularken, "Türkiye büyük bir ülke, nüfusumuz çok ama genel asayiş olarak şehirlerimize baktığımızda, Türkiye huzurlu ve güvenli bir ülke"
dedi.

Uygulamaya koydukları projelerle polisin sokak hakimiyetinde, suça anında müdahalede, suçlular üzerinde caydırıcılıkta, şüpheli ve sanıkların yakalanmasında artış kaydedildiğine işaret eden Atalay, şöyle devam etti:

"Terörle mücadelede de tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızla birlikte geniş yelpazede mücadele sürüyor. Emniyet teşkilatı, terörle mücadeleyi hukuk devleti ilkelerine ve insan haklarına saygılı, özgürlük ve güvenlik dengesi içinde sürdürmektedir. Hedefimiz, terör olaylarını meydana gelmeden önlemektir. Bu doğrultuda tedbirler alınmakta, başarılı operasyonlarla yapılmaktadır. Terörü sonlandırmak ve Türkiye'nin demokratik standartlarını yükseltmek için Demokratik Açılım sürecini ve başlattık ve yürütüyoruz. Türkiye artık terörü taşımak istemiyor. Terörü sonlandırmada kararımız tamdır."

Geçen yıl çetelere yönelik 43 ilde 119 operasyon gerçekleştirildiğine dikkati çeken Atalay, 2 bin 200 çete üyesi yakalandığını, bunlardan 863'ünün tutuklandığını söyledi. Atalay, uyuşturucuyla mücadele konusunda, 14 bin 675 operasyon yapıldığını, yüksek miktarda uyuşturucu yakalandığını ve bunlarla ilgili 31 bini aşkın kişinin gözaltına alındığını kaydetti.
Atalay, trafik kazalarının azaltılmasına yönelik de bakanlık olarak ciddi çalışmalar yaptıklarını, alınan tedbirlerle ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında düşüş olduğunun altını çizdi.
 

"6 ay süre veriyorum"

Karakolları polis merkezlerine dönüştürerek, bu yerlerin daha modern, şeffaf ve insani hale getirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Atalay, polis merkezleriyle ilgili, "vatandaşlarımız temiz bir ortama gelsin, iyi bir muhatap bulsun, polislerimiz vatandaşa iyi muamele etsin" dedi. Atalay, şunları söyledi:

"Nezarethanelerimiz yine temiz olsun ama mutlaka kameralı olsun. Oralar mutlaka görüntülensin. Bu, hem vatandaşı koruyacak hem polis merkezlerinin şeffaflığını sağlayacak hem de polisimizi işkence ve kötü muamele zanlarından koruyacaktır. Aralık ayında, 276 polis müfettişimizi bütün il ve ilçelere gönderdik. Polis merkezlerinde neler yapıldı, raporları bize geldi. Başarılı ve başarısız iller var. Tekrar bunları gözden geçireceğiz. Eksiklikler için 6 ay süre veriyorum. Bu yılın ortasında polis merkezlerini tekrar denetleteceğim. Buralarda en küçük bir zaaf olmayacak."
 

"Hata yapanları korumayın"

Emniyet teşkilatı içinde suç işleyenlere yönelik korumacı yaklaşımlardan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Bütün polisimiz bizim için değerli ama hata yapanları korumayın. Korursanız teşkilata zarar verirsiniz" dedi.