Havaalanında obeziteyle mücadele

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ''Yaşam Sağlığı ve Kilo Kontrol Merkezi'' açıldı.

18 Nisan 2011 Pazartesi, 14:20
Abone Ol google-news

Yaklaşık 35 bin kişinin görev yaptığı Atatürk Havalimanı'nda, merkezin açılışı dolayısıyla Dış Hatlar Terminali'nde düzenlenen toplantıda, havalimanı çalışanlarına sağlıklı yaşam ve obezite konusunda brifing verildi.

Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık yaptığı konuşmada, Türkiye'de obezitenin büyük bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, obeziteye bağlı ölümlerde son yıllarda artış olduğuna dikkati çekti.

Toplumun bütün fertlerini evde, iş yerinde ve bulunulan her ortamda obeziteyle mücadeleye etmeye çağıran Bağrıaçık, ''Binlerce çalışanın yolculara hizmet verdiği Atatürk Havalimanı'na böyle bir merkezin açılması çok yararlı olacak. Merkez, halk sağlığı açısından çok büyük katkılar sağlayacak'' dedi.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da Atatürk Havalimanı'nda kurulan merkezde diyetisyen, spor uzmanı ve psikologlar yardımıyla tehlike sınırındaki obez personele zayıflama tedavisi uygulanacağını kaydetti.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise brifingin ardından ''Obezite ve diyabetle mücadele konusunun ne denli gerekli olduğunu gördük. Atatürk Havalimanı, 35 binin üzerinde giriş kartı taşıyan çalışana hizmet veren bir kurum. Dolayısıyla bu merkezin Atatürk Havalimanı'nda açılması pek çok kuruluşa da örnek olacak'' dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın ve katılımcılar tarafından kurdele kesilerek, Atatürk Havalimanı Yaşam Sağlığı ve Kilo Kontrol Merkezi hizmete açıldı.

Merkezde diyetisyen, spor uzmanı ve psikologlar desteğiyle kilo sorunu bulunan personele tedavi uygulanacak.