Havalar ısınacak

İstanbul'da yağmur ve fırtına etkisini bugün daha da gösterdi. Meteoroloji yarından itibaren soğuk havanın ülkeyi terk edeceğini; hava sıcaklığının yurt genelinde 7-9 derece artacağını bildirdi.

18 Ekim 2011 Salı, 06:37
Abone Ol google-news

İstanbul bugün yağışlı havanın etkisi altındaydı. Taksim Meydanı ve Beyoğlu'nda yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, çareyi otobüs duraklarına ve işyerlerinin saçaklarının altına sığınmakta buldu. Fırtına nedeniyle kaldırımlarda bulunan bazı ağaçlar devrilirken, oluşan dev dalgalar ise Beşiktaş Dolmabahçe sahilindeki mermerleri yerlerinden söktü.

 
5 gemi karaya oturdu


Kentte gece boyunca etkili olan karayel ile sabah saatlerinde etkisini artıran lodos, Pendik ve Kartal sahillerinde gemilerin sürüklenmesine neden oldu.
 

Pendik'de yük gemisi karaya oturdu

Pendik sahilinde içinde 3 mürettebat bulunan Malta bandıralı 'Pearl Valletta' isimli yük gemisi, karaya sürüklendi. Kıyıya çarpan yük gemisinin gövdesinde hasar oluşurken, 3 mürettebat ise kendi imkanlarıyla Pendik Marina'ya çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, geminin içinde birilerinin olması ihtimaline karşın, "Gemide kimse var mı?" şeklinde polis otosundan defalarca anons yaptı. Polis ekipleri, 3 kişinin kendi imkanlarıyla karaya çıktığını öğrenmelerinin ardından olay yerinden ayrıldı.

Sabah saatlerinde de havanın aydınlanmasıyla birlikte Kartal sahilde de 4 geminin daha karaya oturduğu görüldü. Bilgili Biraderler, Kumdaş 2, Enko ve İsmet Atasoy adlı gemiler kıyıya vurdu. Kıyıya oturan gemilerde de kayalıklara çarpmadan kaynaklanan derin yarıklar meydana geldi. Bazı gemilerin mürettebatları kendi imkanlarıyla gemileri kurtarmaya çalışıyor. Karaya oturan gemilerin yanı sıra bazı sandalların da suya gömüldüğü görüldü.

 

Havalar yarından itibaren ısınacak

Geçen hafta sonu Balkanlar üzerinden gelerek yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava kütlesi, Trakya ile yurdun kuzeybatı kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesine, hava sıcaklıklarının da ülkenin batı bölgelerinde 8-10 derece azalmasına neden olmuştu.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, soğuk ve yağışlı hava kütlesi, yarın kuzey ve doğu bölgelerinde etkili olduktan sonra ülkeyi terk edecek. Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin doğuya doğru kaymasıyla hava sıcaklığı bugün ve yarın doğu bölgelerinde azalırken, yarın batıdan itibaren 7-9 derece artmaya başlayacak.

20 Ekim Perşembe gününden sonra yurt genelinde yağış beklenmezken, havalar parçalı ve az bulutlu olup, sıcaklık artışları hafta sonuna kadar tüm yurtta etkili olacak.

Bugün Akdeniz ve Karadeniz'de görülen fırtına yarın da Karadeniz'de etkili olduktan sonra 20 Ekim Perşembe gününden itibaren etkisini kaybedecek.

Ankara ve İstanbul'da, önümüzdeki 5 gün içinde hava sıcaklığının en yüksek 19, İzmir'de ise 23 dereceyi görmesi bekleniyor.