HDP'li Alican Öncü tartıştığı başçavuşun kim olduğunu açıkladı

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Haziran ayında kent girişinde tartıştığı askerin yolsuzluk davasıyla yargılandığını açıkladı.

12 Temmuz 2017 Çarşamba, 20:48
Abone Ol google-news

<video:758812>

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, twitter hesabından 'Sen benim vekilim değilsin...' '...bu bayrak için ölürüm...' diyen Başçavuş Serdar Can hakkında" dedi ve şu paylaşımlarda bulundu:

"Pertek'te, askeri operasyon paraları ve yapılan ev baskınında, evde bulunan paraları çaldığı iddiasıyla hakkında yolsuzluk davası açılmış.
Davası halen devam eden Başçavuş önce açığa alınmış, sonrasında paraları geri yatırınca görevine tekrar iade edilmiş.
Ancak Başçavuşun görev yeri değiştirilmiş ve Dersim Merkeze gönderilmiş."

NE OLMUŞTU

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün Meclis tarafından milletvekili aracı olarak tescil edilen ve eşi Hayriye Önlü’nün kullandığı otomobili 10 Haziran günü Dersim girişindeki jandarma kontrol noktasında durdurulup ve burada yarım saat bekletilmesinin ardından HDP’li Önlü ile görevli astsubay arasında tartışma çıkmıştı. Cep telefonu ile çekilen görüntüde söz konusu askerin, HDP’li Önlü’ye “Sen benim milletvekilim değilsin, seni milletvekilli olarak kabul etmiyorum. HDP’li vekiller teröristtir” dediği yansırken, bu sözleri kullanan astsubayın suç duyurusu üzerine HDP’li Önlü hakkında soruşturma başlatılmıştı.