Her şeyin farkındalarmış... Cemil Çiçek, Ekrem Dumanlı'ya "Beni dinliyor musunuz?" diye sormuş

TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek’in telefonunun dinlenilmesine ilişkin çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı... Çiçek'in telefonunun dinlenmesine ilişkin detayları Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk kaleme aldı

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 10:38
Abone Ol google-news

2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptığı telefon görüşmeleri Ergenekon iddianamesine yansıyan dönemin Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek,Ergenekon iddianamesinde telefon konuşmalarının yer almasından rahatsız olmadığını belirterek, "Soğan yemedim ki ağzım koksun" yorumunu yapmıştı.. Çiçek'in telefonunun dinlenmesine ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. İddiaya göre Cemil Çiçek, Ekrem Dumanlı'ya "beni dinliyor musunuz?" diye sordu.

İşte Saygı Öztürk'ün Çiçek'in telefonlarının dinlenmesine ilişkin o yazısı;

 "Gazeteci bir klasör dolusu telefon TAPE'leri ile geldi"

“Cemil Çiçek ile gazeteci baş başa oturdu. Gazeteci, ‘Bana, cemaatin önemli isimlerinden H. isimli birisi gelip gider, Irak'la ilgili bilgi de getirirdi. Bir gelişinde naylon torbanın içinde bir klasör dolusu telefon tapeleri getirdi. Baktım, sizin yaptığınız telefon konuşmaları. Örneğin … ile konuşmanızda siz şöyle diyorsunuz, o böyle diyor. Tapeleri okuyunca bunların sizi dinlediğini anladım’ dedi. İkili arasındaki konuşma şöyle devam etti:

 Yazar: Okudum, okudum. Genelkurmay, MİT, emniyet yetkilileri, eşiniz, çocuklarınızla yaptığınız bütün konuşmalardan örnekler var. Bu yaptığınız konuşmalar nedeniyle sizi ‘Derin devletin adamı' gibi gösteriyorlar.

 - Ben, Başbakan Yardımcısı olarak Terörle Mücadele Kurulu Başkanlığı'nı da yürütüyorum. Bu konuşmalar gayet normal. Herhangi bir olay olduğunda bunları ararım. O tapelere baktığınızda benim neredeyse her sabah aradığım kişiler devlet yöneticileri. Bu konuşmalara dayanarak beni ‘Derin devletin adamı' göstermek istiyorlar. Bunun için de Fetullahçılar bir kampanya yürütüyor.

 - Peki, bunlar yayımlanırsa?

 - Yayımlanmasında benim için hiçbir mahsur yok. Yaptığım görevin tercihi bana ait değil. Bu görev verildi. Terörle Mücadele Kurulu'nun başkanı olarak arayacağım kişiler terörle mücadele eden, istihbarat sağlayan kuruluşlar olur.

 Her gün Meteoroloji Genel Müdürü'nü arayacak halim yok. Tarım bakanı olsam tarımcıları, sanayi bakanı olsam arayacağım sanayiciler olur. Bunları yayınlayabilirler.

 - Sizi dinlediklerini öğrenince ürktüm, endişe ettim. Bu durumdan sizin haberinizin olmasını istedim.

 -Terörle Mücadele Kanunu benim istediğim gibi çıkmadı. O tasarıyı hazırladığımız günden beri bana ‘derin devletin adamı' yaftası yapıştırılmaya çalışıldı. ‘Derin devletin kurumları' denilince akla Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gelir. Yaptığım konuşmalar da olaylarla ilgili arayıp-sormadır.”

"Cemil Çiçek Dumanlı'ya "beni dinliyor musunuz?" diye sordu"

 “Cemil Çiçek, gazeteci-yazardan öğrendiği isimle ilgili olarak ilgili birimden ‘bilgi notu’ istedi. Bu kişiyle ilgili 6 sayfalık not gelmişti. Çiçek, telefonunun cemaatçiler tarafından dinlendiğini öğrendiğinde çok şaşırmıştı” diyen Saygı Öztürk, Çiçek’in Ekrem Dumanlı ile yaptığı görüşmeyi şöyle aktardı:

"Ekrem Dumanlı "dinlemenin bizimle ilgisi yok' dedi"

 “Çiçek, bu durumu H.'nin yazarı olduğu Zaman Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'ya bildirdi. Dumanlı, Çiçek'in hemşehrisi ve uzun süredir tanıdığı biriydi. Ekrem Dumanlı, H. ile birlikte TBMM'ye geldi ve Cemil Çiçek'le görüştü. Dumanlı, ‘Bu dinlemenin bizimle ilgisi yok’ dedi.

Dinleme olayının üzeri örtüldü, hiç bir işlem yapılmadı

Çiçek'in telefonlarının dinlendiğini söyleyen ve yaptığı konuşmalardan örnek aktaran hükümete yakın gazeteci, Zaman Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, telefon dinleme tapelerini yazar A.'ya verdiği öne sürülen H. ile görüşmesini o zamanki Adalet ve İçişleri bakanlarına da söyledi. Ancak o dönem Fetullah cemaatiyle ilişkiler iyi olduğu için kimseye dokunulmadı hatta bir işlem bile yapılmadı.