"Hiçbir ülke bloke edemez"

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, ''Hiçbir hükümetin Yunanistan'ın AB ile IMF yardım mekanizmasının kullanımını bloke etmeyeceğini'' söyledi.

14 Nisan 2010 Çarşamba, 12:00
Abone Ol google-news

Yunan Devlet Televizyonu NET'te yayımlanan bir programa katılan Papakostandinu, Atina'nın talep etmesi halinde, yardımın kullanılmasının gerek AB Komisyonu gerekse Avrupa Merkez Bankası tarafından uygun görüldüğünü belirtti.

Maliye Bakanı, Yunanistan'ın mekanizmanın devreye sokulması yönündeki ''Kırmızı çizgiyi'' hiçbir zaman beyan etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Yunan medyası ise, birtakım ekonomi analiz uzmanlarının, söz konusu yardım mekanizmasının işleve konulmasında, Avro kuşağında yer alan bir ülkenin karşı çıkması ve gecikme yaratması ihtimalinde, Yunanistan'ın sorunlar yaşayacağını ifade ettiklerini belirtti.

Medya, Papakostandinu'nun açıklamalarına da yer verdiği haberinde, Maliye Bakanı'nın, AB ile Avrupa Merkez Bankası'nın onayının, yardımın devredışı bırakılması ihtimalini zorlaştıracağı değerlendirmesinde bulunduğunu da kaydetti.

Papakostandinu'nun Atina'nın, piyasalardan borçlanmayı tercih ettiğini söylediği de vurgulandı.