Hileli boşanmayla haksız kazanç iddiası

Isparta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Salih İlhan, ölen anne ve babasının maaşını alabilmek için hileli boşanma yoluna başvuran 15 kadına cezai işlem uygulandığını bildirdi.

03 Ağustos 2009 Pazartesi, 10:24
Abone Ol google-news

Isparta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Salih İlhan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne yurttaşlardan gelen ihbarlar üzerine yapılan denetimlerde, bazı art niyetli kadınların ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını alabilmek için eşlerinden kağıt üzerinde boşandıklarının ve birlikte yaşamaya devam ettiklerinin saptandığını söyledi.

Bu kadınların çeşitli yaş gruplarında olduklarını, hatta birçoğunun komşusunun ya da akrabalarının bu kişilerin boşandıklarından haberi bile olmadığını ifade eden İlhan, ''2009 yılının ilk 6 ayında 15 bayanın hileli boşanma yoluyla devletten haksız kazanç elde ettiği tespit edildi'' dedi.

Bir çiftin evli olup olmadığını 5 yaşlarındaki çocuklarından öğrendiklerini kaydeden SGK İl Müdürü İlhan, ''Bir çift, kağıt üzerinde boşanıyor ama aynı evde yaşamaya devam ediyor. Yaptığımız kontrollerde de 5 yaşındaki çocuk babasının evden ayrılmadığını ve sürekli birlikte yaşadıklarını söyledi. Bu da bizim için bir delil teşkil ediyor'' diye konuştu.

Haksız kazanç elde ettiği tespit edilen kadınlardan bugüne kadar ödenen maaşların faiziyle birlikte geri alındığını ifade eden İlhan, ayrıca 5510 sayılı kanun kapsamında cezai işlem uygulandığını kaydetti.


Denetimler sıklaştırıldı

SGK olarak, bu konuda denetimleri sıklaştırdıklarını belirten İlhan, oluşturulan bir ekip tarafından ihbarların değerlendirildiğini ve ihbar edilenlerin ikametgahlarının kontrol edildiğini vurguladı.

İlhan, haksız kazancı önlemek için başlattıkları denetimler doğrultusunda yurttaş ihbarı sayısının da fazla olduğuna dikkati çekerek ''Halkımız bu konuda oldukça duyarlı. Ancak şikayette bulunulurken ailenin ikamet adresinin tam olarak belirtilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu kişilere ulaşmakta güçlük çekiyoruz'' dedi.

Hileli boşanma yoluyla haksız maaş alanların sayısının sürekli arttığını ifade eden İlhan, böyle bir olaya karışanlara, yaptıkları hatadan bir an önce vazgeçmeleri çağrısında bulundu.