Hindistan'da buzul faciası: 100-150 kişinin ölümünden endişe ediliyor

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde büyük bir buzulun aniden kırılarak Dhauli Ganga Nehri'ne düşmesiyle nehrin suyunu yükselttiği ve sele neden olduğu açıklandı. Nehir üzerindeki barajın da hasar gördüğünü belirten yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Ölü veya yaralı konusunda henüz açıklama yapılmadı. Ancak, 100-150 kişinin ölmüş olmasından endişe ediliyor

07 Şubat 2021 Pazar, 11:51
Hindistan'da buzul faciası: 100-150 kişinin ölümünden endişe ediliyor
Abone Ol google-news

Yerel basında yer alan haberlere göre, Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde bulunan dağlık Chamoli bölgesinde, eriyen buzuldan kaynaklandığı ifade edilen sel felaketi meydana geldi. Yetkililer, Dhauli Ganga Nehri üzerindeki Rishiganga Barajı’nın sel sularını durduramadığını ve baraj ile çevredeki evlerin selden zarar gördüğünü belirtti.

Uttarakhand eyaletinde üst yetkili isim Om Prakash, Reuters'a, sayının tam olarak teyit edilmediğini ifade ederek 100-150’ye yakın kişinin ölmüş olmasından endişe edildiğini söyledi.

Chamoli Bölgesi Eyalet Acil Yardım (SDRF) yetkilileri, olay yerine ulaştıklarını ve Ganga Nehri çevresinde yaşayan bölge sakinlerinin dikkatli olmasını belirtti. Yetkililer ayrıca dağlık bölgedeki büyük bir buzulun kırılarak nehir sularının seviyesini aniden yükselttiği ve sele neden olduğunu ifade etti.