Hırvatistan Cumhurbaşkanı Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic'i Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı.

14 Mart 2011 Pazartesi, 09:58
Abone Ol google-news

Türkiye ve Hırvatistan Milli marşlarının 21 pare top atışı eşliğinde çalınmasının ardından Josipovic, onur kıtasını ''Merhaba Asker'' diyerek selamladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile konuk Cumhurbaşkanının eşi Tatiyani Josipovic de her iki Cumhurbaşkanına eşlik ettiler. Gül ve Josipovic, eşleriyle Çankaya Büyük Şeref Kapısı önünde gazetecilere görüntü verdi.

Josipoviç Meclis'te


Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç de konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu belirterek, ''Türkiye ve Hırvatistan arasında tek bir sorun bile yoktur. Türkiye ile Hırvatistan arasında tarihe dayanan ilişkiler gelecekteki güzel ilişkilerin temelini oluşturacaktır'' dedi.

Türkiye'nin NATO üyeliği sürecinde kendilerini desteklediğini, iki ülkenin AB görüşmelerine de beraber başladığını hatırlatan Josipoviç, ''Bazı siyasi nedenlerden dolayı Hırvatistan bu süreçte biraz daha önde. Yakın zamanda Hırvatistan, AB üyesi olacaktır. O zaman AB'de dostunuz olan bir ülke daha olacaktır'' diye konuştu.

Güneydoğu Avrupa ve Balkanların hala istikrarın tam olarak sağlanmadığı bölgeler olduğuna işaret eden Josipoviç, bu konuda ortak çalışarak kesin sonuçlar elde edebileceklerini söyledi. ''Türkiye bölgedeki istikrar için mücadele ediyor'' diyen Josipoviç, Türkiye'nin bölgelerde çok iyi ikili ilişkiler içinde olduğunu vurguladı. Josipoviç, Bosna-Hersek konusunda, Hırvatistan'ın izlediği tutumda, ülkenin bütünlüğünü korumak ve Bosna-Hersek'i AB üyeliği ve NATO üyeliği sürecinde desteklemek olduğuna işaret etti.
Josipoviç, ''Tecrübelerimiz, siyaset ve dostluğun, siyaset dışında gelişebileceğini gösterdi. Türk dizileri, son zamanlarda Hırvatistan'da çok popüler oldu. Ülkemizden birçok insan, dizilerin çekildiği yerleri görmeye geliyor. ABD ve Çin, masa tenisi diplomasisini geliştirdi. Gördüğüm kadarıyla Türkiye de dizi diplomasisini çok güzel geliştiriyor. Ama bizi hem Türkiye ile hem de başka ülkelerle bağlayacak tekliflerimiz var. Her zaman bilim, kültür ve spor, bir çok ülke arasında ilişkiler geliştirecek unsurlardır''
diye konuştu.

''Binbir gece, Ezel...''

TBMM Başkanı Şahin, yeniden söz alarak, sanat ve sporun insanlığın üzerinde anlaştığı ve diyalog kurduğu alanlar olduğuna dikkati çekerek, Türk dizilerinin Hırvatistan'da çok izlendiğini bilmediğini, bunu duymaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Şahin, basketbol ve futbol liglerinde başarılı Hırvat sporcular bulunduğunu söyledi.

Basın mensuplarının sorusu olup olmadığını soran Şahin, gazetecilere, ''Ben sizin yerinizde olsaydım, Sayın Cumhurbaşkanı'na hangi Türk dizilerini sevdiğini sorardım'' dedi.

Gazetecilerin aynı içerikli sorusuna Josipoviç'in, ''Diziler gün içinde verildiğinden ve biz Cumhurbaşkanları çok çalışmak zorunda kaldığımız için, izleme fırsatı yakalayamıyorum. Ama arkadaşlarımın ve çevremdeki insanların bazı isimleri sürekli sayıkladığını duyuyorum, 'Binbir Gece', 'Ezel' gibi...'' demesi üzerine Şahin, ''Tamam, arkadaşlar mesajı aldılar'' karşılığını verdi.

Bu arada Şahin, Josipoviç onuruna yemek verdi.