Hisarcıklıoğlu: Girişimcileri destekleyin

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de son 3 ay itibariyle yeni açılan firma sayısında yüzde 6 oranında azalma olduğunu ve bunun iş aleminin hevesinin kırıldığını gösterdiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zenginleşmesi için tek yolun girişimcileri desteklemek olduğunu söyledi.

24 Ocak 2009 Cumartesi, 11:34
Abone Ol google-news

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ''Küresel Ekonomik Kriz ve Türkiye'' konulu toplantıda konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu'ndan 'kadın girişimci' vurgusu

Türkiye'nin 85 yılda 1 milyon 300 bin firma çıkartabildiğini, bunun çok büyük bölümünün erkek girişimciler tarafından oluşturulduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, nüfusun yarısı, hattan yarısından biraz fazlasının kadın olduğunu ve bu potansiyelin yeterince kullanılamadığını vurguladı.

 

"'Küçük olsun benim olsun' anlayışı yanlış"

Kriz döneminde, ayakta kalabilmek ve para kazanabilmek için şirketlerin kurumsallaşma, ortaklık kültürü, markalaşma ve yenilikçilik konularına ağırlık vermesi gerektiğine de değinen Hisarcıklıoğlu, bölünmeler ve ''küçük olsun benim olsun'' anlayışının iş aleminin önündeki en büyük sorunlardan birisi olduğunu söyledi.

 

"Birbirinizle geçinebilmeyi öğrenin"

Hisarcıklıoğlu, cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldızın Türklerin kurduğu devletleri temsil ettiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
''Nerede bu 16 tane imparatorluk. Hiçbirisi yok. 'Başarı hikayesi' diye ortaya koyduğunuz, aslında ders alınması gereken bir husus. Çinliler, komşuyduk biz onlarla. 6 bin yıldır sürüyor. Biz '16 tane imparatorluk kurduk' diye övünüyoruz. Şimdi, 16 tane imparatorluğu tarihe gömdüysek işimizde de aynısını yapıyoruz. Belli bir yükselme trendi, rehavet, ondan sonra kardeş kardeşe bir düşüyor, tepe aşağı gidiyoruz. ders alacaksak buradan alalım. Sizden özellikle rica ediyorum; ne olur birbirinizle geçinebilmeyi öğrenin. O örnek almış olduğunuz batıya bir bakın hepsi bunu yapıyor...''