Hong Kong seyircisi Türk sinemasıyla bulaşacak

İzmir Sinema Derneğince, 13-17 Nisan tarihleri arasında Hong Kong'ta ''2. Türk Filmleri Festivali'' düzenlenecek.

04 Nisan 2011 Pazartesi, 13:36
Abone Ol google-news

İzmir Sinema Derneği Başkanı Kayhan Kırmızıgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hong Kong seyircisini ikinci kez Türk sinemasıyla buluşturacaklarını söyledi.

Festivale Pekin Büyükelçiliği ve Hong Kong Başkonsolosluğunun da destek verdiğini belirten Kırmızıgül, şöyle dedi:

''Festivale Başbakanlık Tanıtma Fonunun önemli maddi katkısı oldu. Hong Kong Türk Film Festivali, sinemamıza tanıtım yoluyla destek olmak, üretilen filmlerin dünya seyircisiyle buluşmasını sağlamak, Türk sinemasının uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin şekilde temsil edilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmiştir. Sinemamızı dünyaya tanıtmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.''

Kırmızıgül, ayrıca ''Hong Kong Film Festivali'' için 200 bin basılan ve ücretsiz dağıtılan dergide, Türk Filmleri Festivali'nin tam sayfa renkli ilanının yer almasını sağladıklarını bildirdi.

Hong Kong'un en büyük alışveriş merkezi Elements'teki The Grand Cinemas Salonları'nda gerçekleştirilecek ''Hong Kong Türk Filmleri Festivali''ne yönetmenler Ümit Ünal, Mustafa Altıoklar, Emre Şahin ve Murat Şeker'in yanı sıra oyuncular Deniz Çakır, Güven Kıraç, Selda Alkor, Gökhan Mumcu, Ayten Soykök, Suzan Genç, Serdal Genç katılacağını kaydetti.

Festivalde ''Mahpeyker'', ''Mustafa'', ''Bal'', ''40'', ''Cosmos'', ''Hayat Var'', ''Beş Vakit'', ''Kaç Para Kaç'', ''Aşk Geliyorum Demez'', ''Kavşak'', ''İstanbul Hatırası'', ''Beyza'nın Kadınları'', ''Büyük Buluşma'', ''Hokkabaz'' ve ''Ses'' ile 5 kısa film gösterilecek.

Kösem Sultan'ın hayatını konu alan ve İstanbul 2010-Avrupa Kültür Başkenti kapsamında çekilen ''Mahpeyher: Kösem Sultan'' filminin kostümleri de Hong Kong'da sergilenecek. Festivalin gerçekleşeceği The Grand Sinema Salonu fuayesinde açılacak 14 parçalık sergi, 6-17 Nisan tarihleri arasında Hong Kongluların beğenisine sunulacak.