Hopa, Metin Lokumcu'ya veda etti

AKP'nin dün Artvin'in Hopa ilçesindeki mitingi öncesinde yaşanan olaylarda polisin yoğun biber gazına maruz kalan ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu bugün son yolculuğuna uğurlandı. Lokumcu için, "AKP halka hesap verecek", "Metin Lokumcu onurumuzdur", "Hepimiz eşkıyayız" , "Metin'in hesabı sorulacak", sloganları atıldı, "Hepimiz eşkıyayız" pankartı açıldı.

01 Haziran 2011 Çarşamba, 07:52
Abone Ol google-news

Dün, AKP'nin Hopa mitingi öncesinde polisin sıktığı biber gazına maruz kalan ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu'yu yüzlerce kişi uğurladı.

Hayatını kaybettiği alanda alkışlarla karşılanan Lokumcu için, ’Metin Lokumcu devrimci yolumuzda yaşayacak’ pankartı açıldı. Bu sırada, Kaymakamlık binası ile ilçe giriş ve çıkışlarında geniş güvenlik önlemleri alındı. Artvin’in yanı sıra Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum ve Erzincan’dan gelen takviye çevik kuvvet polis ekipleri ilçede sıkı güvenlik önlemi alındı.


Lokumcu’ nun cenazesi daha sonra İstanbul, Ankara, ve Samsun’dan gelen yaklaşık 200 aracın katılımı ile oluşturulan konvoyla Kemalpaşa Beldesi’ne götürüldü. Beldede alkışlar ve gözyaşlarıyla karşılanan Metin Lokumcu’ nun cenazesi bir süre omuzlarda taşındı. Bu sırada Lokumcu’nun eşi İlkay Lokumcu fenalık geçirdi, kız kardeşi Nilgün ile yeğeni Özge Lokumcu gözyaşlarına boğuldu. Tabutunun üzerine Genç-Devrimci bayrağı serilen Lokumcu için, ’AKP halka hesap verecek’, ’Metin Lokumcu onurumuzdur’, ’Hepimiz eşkıyayız’ , ’Metin’in hesabı sorulacak’, sloganları atıldı, "Hepimiz eşkıyayız" pankartı açıldı. Grup, Lokumcu’ nun tabutunu Kemalpaşa Belediye binası altındaki Halkevi’nin önüne getirdi.

Yürüyüş boyunca Jandarma çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Beldede hiçbir polis ekibinin bulunmadığı gözlendi.


Kemalpaşa Halkevi önündeki törene ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP’li Yalçın Emiralioğlu, Bağımsız Milletvekili adayı Birsen Kaya ile Halkevi temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da çelenk gönderdi. Saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Metin Lokumcu’nun arkadaşları, evinde beslediği ve çok sevdiği atmacasının öksüz kaldığını söylediler. Bu sırada Lokumcu’nun yeğeni Özge Lokumcu, önce amcasının fotoğrafına, sonra da tabuta sarılarak uzun süre ağladı.

Polisin biber gazı öldürmüş

Trabzon Adli Tıp Kurumu'ndan alınan bilgiye göre, Lokumcu'nun vücudunda darp izine rastlanmadığı, biber gazı ve heyecanın tetiklekesi sonucu kalp krizinden öldüğü tespit edildi.