Horizon 1 Akabe yolunda

Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan ''Horizon 1'' gemisi, cumartesi veya pazar günü Ürdün'ün Akabe Limanı'nda olacak.

15 Ekim 2009 Perşembe, 08:28
Abone Ol google-news

Horizon AŞ'nin avukatı Nilgün Yamaner, geminin seyir halinde olduğunu ve cumartesi veya pazar günü Ürdün'ün Akabe Limanı'na ulaşmasının beklendiğini belirtti. Yamaner, gemi kaptanından alınan bilgilere göre, personelin sağlık durumunun iyi olduğunu da söyledi.

Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla yarın gece acente yetkilileriyle Ürdün'ün başkenti Amman'a uçacaklarını, buradan da Akabe Limanı'na geçeceklerini belirten Yamaner, yanlarında bir doktor da götüreceklerini bildirdi.

Geminin limana gelişinden sonra personelin, Ürdün'den Türkiye'ye getirileceğini ifade eden Yamaner, mürettebatın büyük bir bölümünün Adana, Mersin ve Gaziantep'te, bir kısmının Karadeniz ve İzmir'de, bazılarının da İstanbul'da ikamet ettiğini söyledi. Avukat Yamaner, personelin, talepleri doğrultusunda tercih ettikleri ulaşım yoluyla memleketlerine gönderileceklerini açıkladı.

Yamaner, Ürdün'deki resmi prosedürün tamamlanmasının ardından başka personel gönderilecek olan ''Horizon 1'' adlı geminin, yükünün boşaltılmasının ardından Türkiye'ye getirileceğini sözlerine ekledi.
 

Aysun kaptandan haber var

Aysun Kaptan'ın babası Özcan Akbay,  Horizon-1 gemisinin serbest bırakılmsının ardından kızının günaşırı telefonla kendilerini aradığını, geminin olağan seyrinde yoluna devam ettiğini söylediğini kaydetti. Özcan Akbay, Aysun'un dün İstanbul'daki kardeşi Ayşen ile telefonla görüştüğünü anlatarak, şu bilgileri verdi:

''Biz de Ayşen'le konuştuk. Ayşen'e geminin 16 Ekimde Ürdün'de olacağını söylemiş. Şirket yetkilileri ile de sürekli görüşüyoruz. Gemi, Ürdün'e ulaştıktan sonra ya aynı gün ya da ertesi gün personelin Türkiye'ye döneceğini öğrendik. Personelin önce İstanbul'a getirileceği söyleniyor. Biz Aysun'u karşılamak üzere bugün annesiyle İstanbul'a gidiyoruz.''

Akbay, Aysun'un geminin olağan seyrinde devam ettiğini, herhangi bir sorunun olmadığını ifade ettiğini de sözlerine ekledi.