"Hukuk tanımaz bir devletle karşı karşıyayız"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Leyla Güven'in bulunduğu Diyarbakır cezaevi önünde HDP Kadın Grubu ile birlikte basın açıklaması yaptı.

19 Kasım 2018 Pazartesi, 13:44
Abone Ol google-news

Polisin çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı açıklama sırasında, savaş uçaklarının da havalandıkları görüldü. Polis, açıklamaya katılan milletvekilleri dışındaki partilileri, cezaevi önünden uzaklaştırdı. Buna tepki gösteren Taşdemir "Burada yapmak istediğimiz eyleme yönelik tutumunuzu kınıyoruz. Siz hukuku tanımaz bir biçimde hukuku ihlal ederek bu etkinliğe müdahale ediyorsunuz. Sizin bu tutumunuz bizim direnişimizle kırılacaktır" dedi.

HDP Kadın vekil grubu olarak cezaevinde bulunan ve 8 Kasım'dan bu yana süresiez dönüşümsüz açlık grevi eylemi yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemini sahiplenmek ve selamlamak için burada olduklarını belirten Taşdemir, şöyle konuştu:

"Leyla vekilimiz görülen duruşmasında Sayın Abdullah Öcalan üzerinde derinleştirilen tecride karşı eylem hattı geliştirmiştir ve süresiz dönüşümsüz açlık grevindedir. Leyla vekilimizin başlattığı bu eylem kişisel değildir, kadınların, halkların barış ve demokrasi talebini ifade etmek için bu mücadeleyi başlatmıştır. Derinleştirilen tecrit insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Hukuk tanımaz bir devletle karşı karşıyayız. Devlet kendi hukukunu inkar ederek bu tecridi 3 yıldır devam ettirmektedir. Biz kadınlar biliyoruz ki tecrit demokrasiye, özgürlüklere yöneliktir. Biz kadınlar bu tecride karşı olduğumuzu, kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Sizler de şahitsiniz ki yakın bir tarihte bir barış sürecine tanıklık ettik. Çözüm sürecinde gelişen barış sürecinin Sayın Öcalan’ın konumu ile yakından ilgili olduğunu biliyoruz. Sayın Öcalan’ın o dönem geliştirdiği mücadele ve geliştirdiği tezler bu mücadeleyi geliştirmiştir. Sayın Öcalan’ın konumu barış için çok önemlidir. Bu tecrit politikası savaş politikalarını derinleştirmek demektir, savaşı istemek demektir. Bir kez daha Leyla Güven’in eylemini sahiplendiğimizi belirtmek isteriz"