Hüseyin Baş son yolculuğuna uğurlandı

Cumhuriyet gazetesinin dış politika yazarı, aydın insan Hüseyin (Hacıbaşoğlu) Baş'ı son yolculuğuna uğurlandı. Hüseyin Baş bugün Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi.

01 Nisan 2012 Pazar, 06:02
Abone Ol google-news

Cumhuriyet’te “Değişen Dünyadan” başlığıyla köşe yazıları yazan Baş önceki gün kaldırıldığı Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti. Aydınların hapishanelere kapatıldığı ülkemizde Hüseyin Baş da bu kaderi paylaşmış ve 12 Eylül 1980 sonrasında Barış Derneği Davası’ndan cezaevinde yatmıştı. Hüseyin Baş, 13 Ağustos 1929’da Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Bafra’da tamamladı. Orta ve liseyi İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Hüseyin Baş, Paris’te gazetecilik eğitimi gördü. Baş, Paris’te eşi Nevenka Hacıbaşıoğlu ile tanışarak evlendi. Türkiye’ye döndüğünde çeşitli gazetelerde çalışan Baş, çeviriler yaptı, yazarımız Onat Kutlar ile birlikte Sinematek’in ve Barış Derneği’nin kurucu üyesi oldu. 1962’de dönemin Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu, partinin ilk program çalışmalarında görev aldı. Hüseyin Baş, yazıları nedeniyle birçok kez yargılandı. Baş, aynı zamanda Barış Derneği Genel Yönetim Kurulu ve Dünya Barış Konseyi üyeliği yaptı.

CHP’li Mumcu’dan mesaj

TBMM Başkanvekili CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, Cumhuriyet yazarı Hüseyin Baş’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız’a başsağlığı mesajı gönderdi. Mumcu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazetenizin barış ve sanat dostu, dış politika düşünürü, yurtsever, düşüncelerinin bedelini hapishanelerde ödemiş yazarı Sayın Hüseyin Baş’ın vefatını üzülerek öğrendim. Sayın Baş gibi değerlere ihtiyacımız gittikçe artarken böyle değerlerimiz de büyük bir hızla eksiliyor. Yine de mücadele anılarının bile bize yardımcı olacağına inanıyorum. Acınızı paylaşıyor, kendisine rahmet, size ve tüm Cumhuriyet ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.”