"İçerik açıklanırsa değerlendirme yapılır"

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, iktidarın ''demokratik açılım''ın içeriğini ortaya koyması durumunda sürece ilişkin değerlendirme yapabileceklerini ve konuyu konuşabileceklerini söyledi.

17 Ağustos 2009 Pazartesi, 10:31
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, ''CHP sürecin dışında kalırsa erir'' yönündeki değerlendirmelere cevap verdi. CHP'nin sürecin çok öncesinde dahi görüşlerini en net açıklayan parti olduğunu ifade eden Okay, Genel Başkan Deniz Baykal'ın parti görüşlerini bu süreçten daha önce açık bir şekilde dile getirdiğini kaydetti.

''Siyasal iktidar, çözüme yönelik görüşü ne ise onu ortaya koyduğu takdirde, bu sürece ilişkin değerlendirme yapılabilir. Bunları konuşabiliriz" diyen Okay, Baykal'ın bugün bir gazetede yer alan açıklamasının da bu yönde olduğunu ifade etti.

Okay, şöyle devam etti:
''(Yani düşüncenizi netleştirin, somutlaştırın, bu konuda görüşme yapmak istiyorsanız bu koşullarda, değerlendirebiliriz) diyor. İktidar, sistematik ve bilinçli olarak (CHP sürecin dışında kalıyor) görüntüsü verdirerek, ki medya da buna büyük destek veriyor, kazancı kendi üzerine yazmak, kayıp halinde bir sorumlu belirlemek istiyor. Başbakan meydanlarda CHP'ye yönelik en acımasız, en haksız, en tutarsız eleştirilerde bulunuyor. Bu üslupla mutabakata varılması veya birlikte değerlendirme yapılması şansını da ortadan kaldırıyor.

Bu, sistematik bir siyaset projesidir. Başbakanın yaptığı sistematik bir siyaset projesidir. Bir taraftan CHP'yi itham edeceksin, bir taraftan proje ortaya koymayacaksın, bir taraftan da ortaya koymadığın proje ile ilgili (çözüme CHP engel oluyor) diyeceksin. Ve buna kimi gazete ve köşe yazarları üzerinden haklılık payı verdireceksin. Bana göre bu Türkiye'de yapılan en büyük haksızlık. CHP'nin ne dediği belli. Sen bunların içinden katıldığın ne, katılmadığın ne, onu söyle. Öyle bir şey de yok ortada. CHP'nin ne dediği çok net. İktidar mutlaka bu konuda projesini, görüşünü, düşüncesini açıklamakla yükümlü. CHP'nin arkasına saklanarak siyaset yapma huyundan vazgeçsinler.''