İDT'de Zalım Mahmut 'Bir Kurtlu Kıssa'

İstanbul Devlet Tiyatrosu (İDT), Salih Dündar Müftüoğlu'nun yazıp yönettiği Zalım Mahmut 'Bir Kurtlu Kıssa' oyununu 11-16 Aralık tarihlerinde Cevahir-2 Sahnesi'nde oynuyor.

10 Aralık 2012 Pazartesi, 19:31
Abone Ol google-news

Zalım Mahmut “Bir Kurtlu Kıssa”, aralarında Atsız Karaduman, Umut Tabak, Ozan Özcan, Pelin Gülmez’in de bulunduğu geniş kadrolu kıssalı hisseli bir müzikal.

Oyun, ahalisi, olur olmaz, incir çekirdeğini doldurmaz nedenlerle birbirini yerken; başına gelen her cefaya sessiz, zahmetsiz; "kol kırılır yen içinde kalır" diyerek katlanırken, hayatta bırakılan boşluğu, birileri, -elbirliğiyle yarattıkları birileri- dolduruverir haliyle!... Mahmut ve Çetesi, düzenin dümenine geçen bir köyün hikayesini anlatıyor.

"Mahmut Bebe"den, Mahmut Reis'i, Mahmut Reis'ten Mahmut Bey'i yaratıp kendi başlarına bela eden; kendilerini sevemeyen, ötekine değer vermeyen, komşusuna güvenemeyen; 'Çete Reisi'ne' verecek bir canı kalmış, 'bir canından bezdirilmiş' köy ahalisi, bu beladan kurtulmak için yekinip, yeltenip bir araya gelmeye, birlikte savaşmaya karar verirler... Verirler ama...