İki gazeteci boğazları kesilerek öldürüldü

ŞANLIURFA’da, Suriye uyruklu 2 gazeteci Rambo bıçağı tabir edilen kesici aletle boğazları kesilerek öldürüldü. Suriyeli gazetecilerin cinayet şüphelilerin yakalanması için polis arama çalışmalarına başlarken 7 Suriyeli gözaltına alındı.

30 Ekim 2015 Cuma, 13:25
Abone Ol google-news

<video:399845>

ŞANLIURFA’da haftalık Arapça yayınlanan 'Ayn Vatan' gazetecinin yazı işleri müdürü İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi bıçakla boğazları kesilerek öldürüldü. Suriyeli gazetecilerin IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü sanılırken, 7 kişi gözaltına alındı.

Olay, öğle saatlerinde Atatürk Mahallesi'nde meydana geldi. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa'ya yerleşen ve kiraladıkları evde birlikte kalan gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile Firaz Hamadi, kimlikleri saptanmayan kişi veya kişilerce bıçakla boğazları kesilerek öldürüldü. Üç katlı binanın ikinci katındaki daireye gelen yakınları, onları boğazları kesilmiş kanlar içinde bulunca, polis ve sağlık görevlilerini aradı.

Verilen adrese gelen sağlık görevlileri gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi’nin öldüğünü belirledi. Aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu'na üye oldukları ileri sürülen Suriyeli gazetecilerin cesedi, yapılan incelemenin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Bu arada bazı yakınları Suriyeli gazetecilerin IŞİD aleyhine haber yaptıklarını, bu yüzden tehdit aldıklarını ileri sürüldü.

Polis olayla ilgili araştırma başlatan polis, bölgedeki güvenlik ve mobese kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Polis, Suriyeli 2 gazetecinin cesetlerini bulan ve olay yerinde bekleyen 7 Suriyeliyi gözaltına alınarak ifadelerini almak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

Çifte cinayetle ilgili soruşturma sürdürülüyor.

 

CESETLERİ MORGA GÖNDERİLDİ, ARKADAŞI FİRARDA

Şanlıurfa’da sabah saatlerinde yakınları tarafından boğazları kesilmiş halde bulunan kentte haftalık olarak çıkarılan ‘Ayn El Vatan’ gazetesi çalışanları Suriyeli Fariz Hamadi ile İbrahim Abdulkadir’in cesetleri olay yerinde 5 saat süren çalışmanın ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Boğazları kesilerek öldürülen Suriyeli 2 gazetecinin katillerinin yakalanması için polis, bölgedeki güvenlik ve mobese kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı. Polislerce yapılan incelemede, Suriyeli gazetecilerin boğazlarının kesilmesinin IŞİD'in infaz şeklini andırdığı ileri sürülürken, dün gece öldürülen Hamadi ve Abdulkadir ile birlikte evde olan Suriye uyruklu Talas Surur'a ise ulaşılamadığı bildirildi.

Polis, cinayetin ardından kendisine ulaşılamayan Surur'un yakalanmasına yönelik çalışmasını da sürdürüyor.