İklim değişikliğiyle, jeolojik hareketler arasında bi bağ var mı?

Bilim adamları, iklim değişikliğinin daha çok yanardağı harekete geçirebileceği ve depremlere yol açabileceği yönündeki uyarıların spekülatif olduğunu savunurken, söz konusu tehlikeyi ciddiye almak için yeterince kanıt olduğunu söylediler.

19 Nisan 2010 Pazartesi, 09:17
Abone Ol google-news

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, bilim adamları, küresel ısınma nedeniyle artan sıcaklıkların daha fazla yanardağı, depremi, toprak kaymalarını ve tsunamileri tetikleyip tetiklemeyeceğinin ortaya çıkarılması için geniş kapsamlı bir araştırma yapılması çağrısında bulundular.

Uzak geçmişte atmosferde önemli bir ısınmanın, jeolojik aktivitedeki değişikliklerle ilişkilendirebileceğini belirten bilim adamları, gelecek yıllar için tahmin edilen iklim değişikliğinin benzer değişikliklere neden olabileceği yönündeki önermelerin spekülatif olduğunu, ancak söz konusu tehditin ciddiye alınması için yeterince kanıt bulunduğunu kaydettiler.

Bazı uzmanların, küresel ısınmanın mevcut seviyelerini, şimdiden dağlık bölgelerde toprak kaymalarıyla ilişkilendirdiği belirtilen haberde, Met Office Hadley Centre'daki iklim uzmanı Richard Betts, küresel ısınmanın şu andaki haliyle Çin'de geçen hafta meydana gelen depremi ve İzlanda'daki yanardağ patlamasını etkilediğini söyleyebilmek için herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Bilim adamları öte yandan küresel ısınmanın, Yerküre'nin yüzeyine büyük ölçüde yük bindirebileceğinden depremler gibi jeolojik tehlikeleri etkileyebileceğini belirtirken, eriyen buzullar ve yükselen deniz suyu seviyelerinin, Yerküre üzerindeki baskıları artıran ve azaltan, devasa miktarda suyun dağılımını değiştirdiğini bildirdiler.

Bu baskı değişimlerinin, çatlaklara ve sismik değişiklere yol açması ihtimalinin daha fazla olduğu ifade edilirken, tropik kasırgalar, kar yağışı ve gelgitlerdeki değişiklerin hepsinin, sismik aktivitedeki değişimlerle bağlantılı olduğu kaydedildi.