"İktidar gençleri tehdit gibi algılıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ''Gençleri tehdit gibi algılayan bir siyasi iktidarla karşı karşıya olduklarını'' söyleyerek, "Öyle bir siyasi iktidar var ki onları konuşmayacak, duymayacak, görmeyecek şekilde tanımlamak istiyor. Tamamen kendisine bağımlı, kendisine odaklı bir gençlik oluşturmak istiyor" dedi.

10 Ağustos 2011 Çarşamba, 10:19
Abone Ol google-news

Oran, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı tarafından başlatılan ''Yerelde İktidarı Gençlik Kuracak'' kampanyasının tanıtım toplantısına katıldı. Parti genel merkezi bahçesinde kampanya süresince Türkiye'yi dolaşacak mobil araçların önünde açıklamalarda bulunan Oran, gençlik kollarının sayısını en az iki, üç katına çıkarmak gibi bir iddialarının olduğunu anımsattı.

Yerel seçimlere yönelik çalışmalardan söz eden Oran, şunları kaydetti:

''Önümüzde yerel seçimler var, bu konuda yerel iktidarın gençlerin örgütlenmesinden, gençlerin katılım süreçlerinden yer almasından geçtiğine inanıyoruz. Bu anlamda gençlerimiz tabii ki bizim fırsat penceremiz, geleceğimiz. Ama bugün baktığınızda karşımızda gençlerimizi bir tehdit gibi algılayan bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Onların konuşmasına izin vermiyor. Onların üniversitelerde çalışmalarına izin vermiyor. Üniversitelerde örgütlenmelerine izin vermiyor. Onlara fırsat eşitliği sağlamıyor, protesto yapmasına izin vermiyor. Yani öyle bir siyasi iktidar var ki 'onlar konuşmayacak onlar duymayacak, onlar görmeyecek' o şekilde tanımlamak istiyor. Tamamen kendisine bağımlı bir gençlik oluşturmak istiyor. Önümüzdeki süreçte internete bile bir sınırlama getirilecek. CHP olarak biz gençlerimizi önemsiyoruz. Onları geleceğimiz olarak, cumhuriyetimizin teminatı olarak görüyoruz.''

Oran, eylül ayından itibaren ''parti okulunun'' açılacağını ve yeni üye çalışmaları ile partide bir gençleşme sürecinin de başlatılacağını belirtti.

Konuşmasının ardından bir gazetecinin, Ankara il örgütünde yeni üyeliklerin engellendiği yönünde iddialar bulunduğuna işaret etmesi üzerine Oran, ''İddiaları çok fazla dikkate almamak lazım, partimizde üyelik süreci bellidir. Üç aylık bir süreç işlemektedir. Genel merkeze ve il örgütlerimize başvurabiliyorlar. Bu konuda polemik yaratılıyor olarak değerlendiriyorum herhangi bir engelleme yok'' dedi.

Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da gençlerin aktif siyasete katılımının artması ve toplumsal farkındalığın yaratılması için 5 mobil aracın tüm Türkiye'de gençlerle buluşacağını, yeni üye kayıtları yapılacağını söyledi.

Mobil araçların öncelikli olarak 16 büyükşehire giderek çalışmalarda bulunacağını ifade eden Yıldız, ''Bu araçlar gündüzleri şehir merkezlerinde konumlanarak üye kaydı yapıp parti politikalarını yurttaşlarımıza aktaracak, geceleri ise köy kahvehaneleri önünde konumlanarak ramazan ayı nedeniyle Hacivat-Karagöz oyununun sinematik gösterimini yapacak'' dedi.

Tanıtım toplantısına Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve İzzet Çetin de katıldı.