İlhan Taşcı'nın evinde 'şüpheli' hırsızlık

Cumhuriyet gazetesinin deneyimli muhabiri, gazeteci-yazar İlhan Taşcı’nın evine dün gece hırsız girdi. Kapıyı hiç zorlamadan “profesyonelce” içeri giren kişi veya kişilerin, çalışma odasındaki dizüstü bilgisayarı alması dikkat çekti.

22 Aralık 2013 Pazar, 13:14
Abone Ol google-news

Esrarengiz olay dün gece yaşandı. İlhan Taşcı’nın Çankaya’da oturduğu evine gece yarısı giren hırsız ya da hırsızlar, kapıyı hiç zorlamadan açtı. Direkt olarak Taşcı’nın çalışma odasına giren şüpheliler, masada duran diz üstü bilgisayar ile fotoğraf makinesini alarak evden ayrıldı. Hırsızların, çekmeceleri karıştırmamaları, diğer odalara girmemeleri dikkat çekti. Taşcı, söz konusu bilgisayarı çalışmalarını yapmak için kullanıyordu.

Olayın sabah fark edilmesi üzerine hemen polise haber verildi. Karakoldan gelen polisler, kısa bir bilgi aldıktan sonra Çankaya İlçe Emniyet Müdürü’nü bilgilendirdi. Daha sonra eve gelen olay yeri inceleme ekipleri, çalışma odasında ve bilgisayarın götürüldüğü masada parmak izi aldı. Olay yeri ekiplerinin ardından ise 4 kişilik özel bir ekip gelerek, incelemelerde bulundu, olaya ilişkin bilgi aldı. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

İlhan Taşcı, olaya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “İlk anda eve gelen ekipler gözle yaptıkları yüzeysel inceleme sonrası olayın 'özelliği' üzerine İlçe Emniyet Müdürünü bilgilendirdiler. Ardından olay yeri inceleme ekipleri parmak izi ve fotoğraflama yaptılar. Kapının hiç zorlanmadan içeriye girilebilmiş olması ve yalnızca çalışma odasının karıştırılması istemeden de olsa insanın aklına her şeyi getiriyor. Dilerim biran önce bilgisayara ulaşılır diyeceğim ama ulaşılamayacağını da yaşanan örneklerden biliyoruz.”

 

İlhan Taşcı kimdir?

İlhan Taşcı, Konya-Cihanbeyli’de doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Cumhuriyet’te başladı. Mesleğini yargı muhabiri olarak halen Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Bürosu’nda sürdürüyor.

Newyork’ta 11 Eylül 2001 tarihindeki İkiz Kuleler saldırısını düzenlediği ileri sürülen El Kaide’nin Türkiye’deki parasal kaynak ve bağlantılarına ilişkin haberleriyle 2001 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği “Gazetecilik Başarı” ödülüne değer görüldü.

AKP kurucusu olan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı’nın karıştığı milyonlarca dolarlık akaryakıt kaçakçılığına ilişkin haberleriyle de 2005 Bülent Dikmener Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İlhan Taşcı, Türkiye’nin geniş bir alanında istihbarat çalışması yapmak üzere kurulması öngörülen gizli bir örgütün kurulma hazırlığı ve örgütün harcamalarının örtülü ödenekten karşılanması planlarına ilişkin “Kaçakçılıkta Özel İstihbarat Örgütü” haberleriyle de 2005 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından başarılı gazeteci ödülüne değer görüldü.

İlhan Taşcı, İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatlerine yönelik soruşturmaların siyasi baskılarla durdurularak, dosyaların sümenaltı edilişine ilişkin “Cemaate dokunulamadı” haberleriyle de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen 2009 yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı ödülüne siyasi haber dalında layık görüldü.

İnceleme ve araştırma kitapları arasında; Af Dağının Ardındaki AKP (2. Basım, 2005), Bir AKP Belge’seli: Maskesiz Soygun (13. Basım, 2009), Babam Sağ Olsun (4. Basım, 2009), Telekulağın Duydukları/Kulak Misafiri (2009), Hükümet Cemaat Kuştması Cüppeli Adalet (8. Basım, 2010), Yargının Siyasallaşma Günlüğü İlahi Adalet (6. Basım, 2011) bulunmaktadır.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Araştırmacı Gazetecilik” kursunda eğitmen olarak görev aldı. TRT Ankara Radyosu’nda yayımlanan Gündem isimli programda haftalık yorumlar da yapıyor. İlhan Taşcı, Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.