İnce açıkladı: Kazanamazsa istifa edecek mi?

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan Muharrem İnce, İzmir'de konuştu. İnce, Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği konuşmasında, kurultayda seçilememesi halinde partiden istifa etmeyeceğini söyledi.

25 Ağustos 2014 Pazartesi, 13:10
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. İnce, Kılıçdaroğlu'nun “Anlamlı bir düşüşü olsa bırakırım" yönündeki açıklamasının aralarındaki farkı ortaya koyduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

“Benim neden aday olduğum bugün Genel Başkan'ın açıklamalarında var. Genel Başkan diyor ki 'anlamlı bir oy kaybı olursa bırakırım' diyor. Haziran 2011'de de 'anlamlı bir oy artışı yüzde 40'ı bulmazsam bırakırım' demişti. O zaman 'artışı sağlayamazsam bırakırım' diyor. Aradan üç yıl geçmiş bu kez 'çok kaybedersek bırakırım' diyor. Ben kayıp demiyorum iktidar diyorum. O şerefli ikinciliğe razı. Ben size şunu soracağım Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor dese ki 'ben ikinciliğe razıyım' kulüp başkanı onu orada tutar mı? Ben şerefli ikinciliğe razıyım, sorun yüzde 30'muş, 25 aldı idare et. Ecevit yüzde 42'yi nasıl aldıysa ben onu almak istiyorum. Aramızdaki en önemli fark iddiamız. Genel Başkanın iddiası yok benim var. O şerefli ikinciliğe razı, ben iktidar hedefliyorum."

TIPIŞ TIPIŞ DEĞİL KOŞA KOŞA

İnce, Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi söylediği ve parti içindeki bazı kesimlerin tepkisine neden olan “Tıpış tıpış gidip oy vereceksiniz" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“O seçmenleri tıpış tıpış sandığa götürmek istiyor ben koşa koşa götürmek istiyorum. Dünya değişti, şartlar değişti bir tek muhalefet değişmiyor. Her şey uygun, öğrencilerin soruları çalınıyor, tarım çökmüş, dış politikada yalnız kalmışız, tüm şartlar uygun olmasına rağmen CHP umut olamıyor. Koşullar uygun ama CHP'nin el freni çekilmiş el freni çekildiği için hareket edemiyor. Geleceğin tarihini yazacağız. Özeleştiri yapan, geçmişin yanlışlarını sahiplenmeyen, çareyi kendisinde arayan, umut güven veren, kendini yenileyen, geliştiren Kuvai Milliyeden beslenip geleceğe dair söz söyleyen bir parti olacağız. Diyarbakır'da farklı İzmir'de farklı konuşmayacağım. Aynı cümleleri kuracağım. Söylem ve eylem aynı olacak. Türkiye'de demokrasi deyip partide demokrasiyi yok etmeyeceğim. Anlamlı yenilgi sözleri, baştan yenilgiyi kabul etmiş mantıkla sizlerin mutlu olacağını inanmıyorum. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz. Bunu beynimize işletmeliyiz. CHP'nin tüm üyelerine sesleniyorum. Büyük başarı bekliyorsak büyük hayaller kurmalıyız. Yenileceğiz algısıyla başlamak ikinciliği kabul etmek devrimin ve direnişin partisine yakışmaz."

“BÜYÜYÜNCE BAŞBAKAN OLACAĞIM"

CHP Genel Başkanlığı'na talip olan İnce, 11 yaşındayken teyzesinin sorduğu “Büyüyünce ne olacaksın sorusuna “Milletvekili diyerek yanıt verdiğini, o yıllardaki cevabının aslında “Başbakan olacağım şeklinde olduğunu belirterek, “Bilim adamları bulunca konuşur, siyasetçi zamanı gelince. Ben de o yıllarda verdiğim yanıtı şimdi açıklıyorum. Korkmuyoruz. Yedi düvelden korkmamışız da Kasımpaşalı diktatörden mi korkacağız? Cesur olacağız. Ali İsmail kadar Berkin Elvan kadar Abdullah Cömert kadar cesur olacağız. Hak arayanları, gençlerimizin gözünü çalanları, onları sopayla döverek öldürenlerin hesabını soracağız."

“CHP'YE SOLCULUĞUNU HATIRLATACAĞIM"

İnce, CHP'ye solculuğunu hatırlatacağını öne sürerek, şöyle konuştu:

“Adaylığımı açıkladıktan sonra Anadolu'dan umut yükselmiştir. Üyelerle genel başkalık seçimi yapıla yüzde 85- 90 oy alırım, bunu biliyorum. İzmir'in kurultay delegelerine sesleniyorum; eşinize çocuğunuza bakkala komşuya sorun. Onlar size kimi öneriyorsa vicdanınızla karar verin. Eminim ki sokakta ben varım. CHP iktidarını hep birlikte kuracağız hiç kuşkunuz olmasın. Alevilerin haklarını Rize'de anlatacağım. Tunceli'de alkış almak için yapmayacağım. Rize'de Trabzon'da böyle konuşacağım. Bir yerde özgürlük söylenecekse emek denecekse orada sol vardır. CHP'ye solculuğunu devrimciliğini yeniden hatırlatacağım. Talebi kimin yaptığına bakmayacağım. Talep edenin kimliğine değil insancıllığına, bilime, hukuka evrensel değerlere uygun olu olmadığına bakacağım. Bana 'Kürt sorununu nasıl çözeceksin' diyorlar. Sol birikimle çözeceğim. Gezi ruhuyla çözeceğim. İktidar onları gazlarken coplarken BDP, CHP Alevi, Sünni diye ayırmadı herkesi gazladı copladı. Diktatörlük gelirse Kürde de Türke de gelecek. Önemli olan bu diktatörlükten kurtulmaktır. Benim genel başkanlığımda başarısızlığın arkasına saklanıp çeşitli oyunlara girmeyeceğim. Bütün seçimlerde üyelerle önseçim olacak. Genel Başkan'a verilen yüzde 15 milletvekili kontenjanını düşüreceğim yüzde 5'e. Bu da 27 milletvekili yapar. İki defa üst üste partiyi birinci parti yapamayan genel başkan istifa etmiş olacak. İki seçimde birinci parti yapamazsam tüzüğe bu maddeyi koyacağım pazartesi istifa etmiş olacağım. Ben kendime CHP'ye insanlarımıza güveniyorum."

PİR SULTAN ABDAL'LI ÇIKIŞ

İnce, Pir sultan Abdal'ın “İşte kement işte boynum asarsa. İşte hançer işte başım keserse. Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" şiirini okuyarak, “Ben bu partiyi iktidar partisi yapacağım başbakan arkadaşınız olacak. Meydanlara çıkacağım önce Davutoğlu'nu indireceğim sonra Erdoğan'ı" dedi. İnce İzmir'in 66 delegesinin tamamının oyuna talip olduğunu belirterek, Kılıdaroğlu'na verilen destek imzalarını ima etti ve şöyle dedi:

“İmza vermekle oy vermek aynı şey değildir. Delegeye baskı yapıldığını biliyorum mecburum imza verdirdin oyu nasıl engelleyeceksin. Çağdaş Atatürkçü başbakan olma ihtimalini görüyorlarsa bu genel başkanla devam etsinler. Umut göremiyorlarsa bana versinler. Eğer 2015 seçimlerinde CHP yüzde 20 bandında kalırsa AKP yüzde 45'lerde oy alırsa anayasayı değiştirip başkanlık sistemine geçerlerse işte oy zaman yandık. Bir daha CHP'ye iktidar olma umudu kalmaz. Bu seçimde gerileteceksin öbür seçimde indireceksin. Başkanlık sisteminin önünü kesmek lazım."

“İSTİFA YOK"

İnce, basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 1979 ara seçimlerinde 15 yaşında olduğunu ve dağa taşa CHP Karaoğlan Ecevit yazdığını belirterek, kurultayda kazanamasa bile istifa etmeyeceğini söyledi. “Burası benim yuvam, gençliğim. istifa etmem" dedi.

“BOYUYLA DEĞİL SIFIRLADIKLARI PARALARIN KİLOSUYLA İLGİNENİRİM"

İnce, 'uzun adam' polemiğinde kendisine twitter'dan tepki göstererek, "Marifet boyda değil huydadır. Marifet boyda olmuş olsaydı zürafa hayvanlar aleminin kralı olurdu' diyen AKP İzmir Milletvekili Ali Aşlık'a şöyle seslendi:

“Adama böyle pas verilir işte. Aşlık, zürafayla karşılık vererek cumhurbaşkanına zürafa demiş oldu. Ona bunu hatırlatın. Orada genel başkanımızı incitecek bir laf etmedim, Erdoğan'ı boy soy tartışması yapıyor, onu eleştirdim. Millet diyor ki 'genel başkanını eleştiriyor. Doğru yaz ey yandaş medya. Meydanlarda boy soy tartışmasını Erdoğan yaptı. İzmir milletvekiline söyleyin benimle polemiğe girerse zarar eder. Milletvekili de eski genel başkanına 'zürafa' demiş oldu. Ben siyasetçinin oyuyla değil sıfırladıkları çaldıkları paraların kilosuyla ilgilenirim."

“BÖYLE SICAK GÖRMEDİM"

CHP Yalova Milletvekili İnce, aşırı terlediği için sözlerini çok uzatmadı ve bitirince “hayatımda böyle sıcak görmedim" dedi. Parti yöneticileri klimanın arızalı olduğunu bildirdi. Ceketini çıkararak konuşan İnce yüzünden akan terleri mendille sildi.