İngiltere'de donmuş et ve gıda satışları düştü

İngiltere'deki at eti skandalının ardından ülkedeki donmuş hamburger köftesi ve donmuş gıda satışlarında düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

26 Şubat 2013 Salı, 14:06
Abone Ol google-news

Tüketici alışkanlıklarıyla ilgili araştırma yapan "Kanter Worldpanel"e göre, skandalın ortaya çıkmasının ardından ülkedeki donmuş hamburger köftesi satışlarından yüzde 43, donmuş gıda satışlarında ise yüzde 13 düşüş kaydedildi. Süpermarket zincirlerinin birçok donmuş gıda ürününü satıştan kaldırmasının da düşüşün nedenlerinden biri olduğu bildiriliyor.

İngiliz hükümeti geçen hafta süpermarket zincirleri ve üretici firmalardan yetkililerle yaptığı toplantıda, at eti skandalı nedeniyle oluşan müşteri güven kaybının yeniden kazanılması konusunu görüşmüştü. İngiltere'de donmuş gıdalarda at eti tespit edilmesinin ardından skandalın aralarında Fransa, İsveç ve İrlanda'nın da bulunduğu diğer Avrupa ülkelerine de yayıldığı tespit edilmişti.

At eti skandalının ülkede çok ses getirmesi, İngiltere'nin tarihinde özellikle savaş dönemlerinde atlara verilen değer ve binicilik gibi sporların önemiyle ilişkilendiriliyor. Birçok yetkili İngilizlerin atları evcil hayvan olarak gördüğüne ve isimler verdiğine dikkati çekiyor.

Birleşik Krallık'ta atların eti için öldürülmesi ve at eti tüketimi yasa dışı değil, ancak 1930'lardaki savaş dönemlerinden bu yana ülkede at eti tüketimi tabu olarak görülüyor.