İngiltere'den AB'ye Suriye resti

İngiltere, AB'den Suriye'de bazı muhalif gruplara silah sevkiyatı yapılmasına olanak sağlamasını istedi. İngiltere, bunun olmaması durumunda ise, AB'nin silah ambargosu konusunda birlik üyelerini serbest bırakmasını talep etti.

27 Mayıs 2013 Pazartesi, 11:10
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelerek Suriyeli muhaliflere silah ambargosunun kaldırılmasını ele alacak.

AB içinde silah ambargosuyla ilgili fikir ayrılığı yaşanırken, görüşme öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'dan AB'ye "rest" niteliğinde bir açıklama geldi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, AB'nin Suriye'de bazı muhalif gruplara silah sevkiyatı yapılabilmesinin önünü açmasını talep etti. Hague, bunun olmaması durumunda ise, AB'nin silah ambargosu konusunda birlik üyelerini serbest bırakmasını istedi.

Hague, "Muhaliflere yönelik silah ambargosunu gevşeterek, açık bir sinyal göndermeli ve Esad'ın barış görüşmelerinde ciddi davranmasını sağlamalıyız" dedi.

İngiltere ve Fransa, AB'den ambargonun kaldırılarak Suriye'deki "ılımlı" muhalefet güçlerinin silahlandırılmasını istiyor. Ancak bazı Avrupa Birliği ülkeleri silah ambargosunun kaldırılmasına karşı çıkıyor. Bu ülkeler Avusturya, Hollanda, İsveç, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti olarak öne çıkıyor. AB'nin Suriye'ye silah ambargosunun süresi 31 Mayıs'ta doluyor.


Paris'te görüşme

Fransa'nın başkenti Paris'te ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önümüzdeki ay yapılacak Suriye Konferansı'nın detaylarını ele almak üzere bir araya gelecek.

Kerry ve Lavrov, Cenevre'nin detaylarını görüşecek.

Suriyeli muhaliflerin İstanbul toplantısı da devam ediyor. İstanbul'daki toplantıda ulusal koalisyon genişletildi. Koalisyona katılan yeni isimler liberallerden oluşuyor.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyeleri, koalisyon tarafından belirlenen 22 kişilik listeden 8'ini oylama ile adaylığa kabul etti.

SMDK Basın Bürosu Şefi Halid el-Salih, koalisyona yeni katılan isimleri, Ebu Hayr Şukri, Enver Bedir, Eymen Esved, Cemal Süleyman, Ferah Atasi, Aliye Mansur, Nur El Emir ve liberal kanatın öncülerinden Mişel Kilo olarak açıkladı. "Üyeliğe kabul için koalisyon üyelerinin üçte ikisinin oyu alınması gerekiyor" diyen Salih, üç yeni kadın üye ile koalisyon içindeki kadın üye sayısının altıya çıktığını belirtti.


Cenevre kararı

Üye sayısı 62'den 70'e çıkan SMDK'nın bugün devam edecek genel kurul toplantısında, ABD ve Rusya'nın girişimleri ile düzenlenecek 2. Cenevre görüşmelerine katılma kararı, başkanlık seçimi, geçici hükümetin güven oylaması ve Suriye rejiminin kırsal bölgelerde kimyasal silah kullanması gibi konuların ele alınması bekleniyor.