İngiltere'den IŞİD'e karşı operasyona destek kararı

İngiliz Parlamentosu, ABD'nin öncülüğünde Irak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna Birleşik Krallık'ın katılmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

26 Eylül 2014 Cuma, 19:45
Abone Ol google-news

Irak hükümeti bu hafta BM Genel Kurulu'nda İngiltere'den IŞİD operasyonuna katılması için resmi talepte bulunmuştu. Bu talep üzerine İngiliz parlamentosunda bugün, "İngiltere'nin IŞİD'e yönelik Irak'taki hava operasyonuna katılabileceği, bunun Irak hükümetinin talebi doğrultusunda yapılacağı için yasal olacağı" konusu görüşüldü.

HAVA OPERASYONUNA KATILACAK

İngiltere'nin Irak'taki hava operasyonuna bu akşam katılması ve Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait 6 tornado jetinin Güney Kıbrıs'taki İngiliz üssünü kullanması öngörülüyor.

MÜDAHALE SURİYE'Yİ KAPSAMAYACAK

İngiltere Başbakanı David Cameron bugün yaptığı açıklamada, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin aylar değil, yıllar sürebileceğini söylemişti. İngiltere'nin, ABD'nin öncülüğünde yürütülen hava operasyonuna desteği, Esad rejimi tanınmadığı ve Suriye'den resmi bir talep gelmediği için Suriye'yi kapsamayacak.

Birleşik Krallık, Suriye'deki hava operasyonuna katılmayacağını açıklasa da Başbakan Cameron bunun önünde yasal bir engel olmadığını ifade etti. Ancak muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Suriye'deki hava operasyonuna katılım için Birleşmiş Milletler kararına ihtiyaç olduğunu savunuyor ve bu yöndeki bir önergeye destek vermeyeceğini ifade ediyor.