İngiltere'den Suriye muhalefetine teknik destek vaadi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, AB'nin Suriye'ye yaptırımlarını ''muhalefete teknik destek verilebilmesi için'' değiştirdiğini söyledi.

18 Şubat 2013 Pazartesi, 18:59
Abone Ol google-news

AB dışişleri bakanlarının Brüksel'deki toplantısının ardından basına konuşan Hague, "(Suriye'ye yaptırımların değiştirilerek 3 ay daha uzatılması) bize Suriye Ulusal Konseyi'ne, daha geniş bandda öldürücü olmayan destek ve aynı zamanda teknik yardım sağlamamızı mümkün kılacaktır. Bu sayede sivil hayatların korunması için daha geniş bandda ekipman sağlayabileceğiz ve daha önce kısıtlanan yardım ve danışmanlığın önü açılacak" dedi.
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise yaptırımlarda değişiklik kararıyla "teknik yardımın ve sivillerin korunmasının kolaylaşacağını" söyledi.

AB dışişleri bakanları, bugün Suriye'ye silah ambargosunu, sivillerin korunması için değiştirerek 3 ay daha uzatılma kararı almıştı.

Kararda AB'nin Suriye rejimini hedef alan yaptırımları gözden geçirmeye ve gerektiğinde muhalefeti desteklemek için değiştirmeye devam edeceği belirtilmişti.