İngiltere'yi karıştıran kitap... Kraliçe bu sözleri söyledi mi?

İngiltere Kraliyeti biyografi yazarı Ingrid Seward'ın son kitabında Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili Kraliçe 2. Elizabeth'in söylediği iddia edilen sözlere yer vermesi ülkenin gündemine oturdu

16 Ağustos 2015 Pazar, 10:21
Abone Ol google-news

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, biyografi yazarı Ingrid Seward yeni kitabında, Kraliçe 2. Elizabeth'in Prenses Diana'nın trafik kazasında yaralandığı haberini duyduktan sonra ilk tepkisinin ''biri frenleri yağlamış olmalı' dediğini iddia ettiği yazdı.
 
Prens Charles'ın eski eşi Prenses Diana, 1997 yılında erkek arkadaşı Dodi Fayed ile birlikte Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.
 
Kitapta, Diana'nın trafik kazası geçirdiği haberinin Kraliyet ailesine ulaştığı haberinden sonra yanında bulunanlardan birinin söylediğine göre, Kraliçe'nin kaza ile ilgili ''biri frenleri yağlamış olmalı'' dediği iddia edildi.
 
Sward,Daily Mail gazetesine  ''İlk ulaşan haber, Paris'teki trafik kazasının ciddi olduğu ve Diana'nın ölmediği haberiydi. Kraliçe'nin yanında bulunanlardan biri Kraliçe'nin gelen haber üzerine ''biri frenleri yağlamış olmalı'' dediğini duydu. Bu hayret verici yorum Kraliçe ile Diana arasındaki sıradışı ve karmaşık ilişkiyi ele veriyordu'' diye yazdı.
 
Ingrid Seward'ın '' Kraliçe'nin kendi sözlerinin yakın portresi'' adlı kitabında Kraliçe 2. Elizabeth ile Diana'nın sıradışı ve karmaşık ilişkisini anlatıyor.
 
Prenses Diana'nın ölümü bütün ülkede ulusal yasa dönüşürken Kraliçe'nin haberi duyduktan sonra İskoçya'daki tatilini yarıda kesmemesi kamuoyunda eleştirilere neden olmuştu. Ayrıca Buckingham Sarayı'ndaki bayrağın yarıya indirilmemesi de şaşkınlık yaratmıştı.
 
Seward, 2000 yılında yayınladığı kitabında da Kraliçe'nin trafik kazası ile ilgili tepkilerini ''The Queen and Di'' adlı kitapta toplamıştı.